Hukuki açıdan elektrik piyasası-Avrupa Birliği ve Türkiye örneği
According to law, the electricity market-Turkey and European Union example
  1. Tez No: 162579
  2. Yazar: HASAN KARAKILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KUTLU GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Son yıllarda, Türkiye'de dahil olmak üzere, bir çok ülkede elektrik piyasası yeniden düzenlenmektedir. Elektrik piyasasında yapılan bu düzenlemeler, kamu hizmeti kavramında da bazı değişimlere neden olmaktadır. DTÖ, kamu hizmeti kavramının kapsamını daraltan bir yaklaşımla, üye ülkelerde hizmet ticareti önündeki engellerin 2005 yılından itibaren kaldırılmasını savunurken, Avrupa Birliği, kamu hizmeti kavramına alternatif olarak geliştirdiği özellikle“evrensel hizmet”kavramı ile üye ülkelerin ticari nitelikli devlet tekelerinin bu niteliğine son verilmesini önermektedir. Maastricht Antlaşması ile enerji, AB'nin ortak politikaları arasına girdi. Elektrik iç pazarını gerçekleştirmek için yapılan düzenlemeler devam etmektedir. Kurucu antlaşmada elektrik piyasası ile ilgili doğrudan düzenlemeler yer almamaktadır. ATAD Almelo ve Costa/ENEL olarak bilinen kararlarında elektriği mal olara nitelemektedir. ATAD bu kararlarında elektriği, niteliği üzerinde herhangi bir tartışmaya girmeden, doğrudan malların serbest dolaşımını düzenleyen antlaşmanın 31. maddesi kapsamında değerlendirmiştir. 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile Türkiye'de elektrik piyasasında başlayan düzenleme çalışmaları yeni bir aşamaya girmiştir. Yasa, elektrik piyasası faaliyetlerinin ayrıştırılıp daha sonra serbestleştirilmesini öngörmektedir. Piyasa faaliyetleri“lisans”a tabidir. Lisanslar, piyasada düzenleyici Kurum olan EPDK'dan alınmaktadır. EPDK, başta elektrik olmak üzere, enerji piyasasının tümünden sorumlu, kamu tüzel kişiliğini haiz bir bağımsız idari otoritedir. Kurum, elektriğin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu bir şekilde tüketicilerin kullanımına sunulması için, rekabet ortamında özel hukuk hükümlerine göre faaliyet gösterebilecek, mali açıdan güçlü, istikrarlı ve şeffaf bir elektrik enerjisi piyasansın oluşturulması ve bu piyasada bağımsız bir düzenleme ve denetimin sağlanmasından da sorumludur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, electricity market has been regulation in many states including Turkey. These regulations also have an impact on changing the concept of“public service. WTO, with its approach, which aims to limit the public service, argues that, by the year 2005 all the barriers on the service trade have to be abolished in the member states. EU also proposes an alternative concept of ”universal service“ instead of ”public service“ in order to abolish the state's trade monopolies. By the arbitrament of the Maastrich Agreement, energy has become a collective policy of the EU. The arrangements in order to establish a domestic electricity market still have been in progress. There are not any arbitraments in the founding agreement. ECCJ defined the electricity as a good in its decrees, which are called as the Almelo and Costa/ENEL. In these cases, ATAD considers the electricity within the concept of the article 31 of the agreement, which arranges the free transport of the goods, without any distinction. The process of the regulation in the electrify market in Turkey has taken a new step by the Law of Electricity Market, numbered 4628. The law aims to decompose the electricity market facilities and to provide the liberalization of the market All market facilities require a ”license". Licenses are given by the EMRA (EPDK), which is the regulatory organization. EMRA is an independent administrative authority, which governs the whole energy market including the electricity. EMRA is responsible for the sufficiency, quality and continuity of the electricity. Low costs and environmental factors are also counted as in the responsibilities of EMRA in supplying the electricity to the costumers. Another important duty of the organization is to establish a stable, transparent, economically developed electricity market with supervising the competition according to the private law codes. VI