Müfredat laboratuvar okullarında uygulanmakta olan okulda performans yönetimi modeline ilişkin öğretmen algıları
Performance management model at school which is applied at curriculum laboratory schools
- Tez No: 162587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HADİYE KÜÇÜKKARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma Müfredat Laboratuar Okullarında Uygulanmakta Olan Okulda Performans Yönetimi Modeline İlişkin Öğretmen Algılarının belirlenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Tarama modelinde desenlenen araştırma, 2004-2005 öğretim yılında Ege Bölgesi, izmir ilinde bulunan toplam beş adet lisede görevli öğretmenler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına yönelik veriler anket yoluyla, araştırmacı tarafından hazırlanan“Müfredat Laboratuar Okullarında Uygulanmakta Olan Okulda Performans Yönetimi Modeline İlişkin Öğretmen Algılan Anketi”ile toplanmıştır. Bu anket üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde araştırmaya katılan öğretmenlerin olgusal sorularla kişisel özelliklerine ait bilgiler, ikinci bölümde öğretmenlerin Okulda Performans Yönetimi Modeline ilişkin görüşlerini inceleyen sorular (22) ve üçüncü bölümde de öğretmenlerin Okulda Performans Yönetimi Modelinin güçlü yönlerini, zayıf yönlerini, sunduğu fırsatları, önündeki engelleri ve çoklu veri kaynaklarının değerlendirme ağırlıklarına ilişkin görüşlerini yazabilecekleri dokuz adet açık uçlu soru yer almaktadır. izmir ilinde bulunan beş adet lisedeki (Buca Lisesi, Hürriyet Lisesi, Suphi Koyuncu Lisesi, Narlıdere 60. Yıl Anadolu Lisesi ve Balçova Lisesinde) görevli öğretmenlerin OPYM' ye ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla düzenlenen veri toplama aracı ile elde edilen veriler, araştırmanın amaçları doğrultusunda SPSS paket programı versiyon 10.0 kullanılarak, anketlerin güvenirlik düzeylerini tespit etmek için Cronbach Alpha güvenirlik katsayı değerleri hesaplanmıştır. Sosyo demografik verilerin frekans ve yüzde dağılımları, sosyo demografik verilere ilişkin değişkenler ile alt ölçekler arasındaki ilişkiyi hesaplamak için " tek yönlü çok değişkenli varyans analizi istatistiksel analiz yönteminden, iki değişken arasındaki farkları belirleyebilmek için t testinden ve aritmetik ortalamadan yararlanılmıştır. Araştırma sonuçları ; öğretmenlerin okulda performans yönetimi modeline ilişkin görüşleri ile bazı değişkenler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğretmenlerin Okulda Performans Yönetimi alt boyutlarına ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Araştırmaya katılan öğretmenler; Sübjektif değerlendirmelerin önüne geçilmesi ve özellikle değerlendirmelerde okul yöneticilerinin objektif olmaları durumunda, OPYM' nin eğitim ve öğretimi geliştirme amacıyla önemli bir fırsat olduğunu ve etkili uygulanacak bir OPYM' nin eğitim kalitesini arttıracağı görüşünü ortaya koymaktadırlar. 84
Özet (Çeviri)
This research is descriptive study aiming to determine the teachers' perceptions related to Performance Management Model at School which is applied at curriculum laboratory schools. The research, which was designed upon skimming and scanning model, was carried out on the teachers working in five high schools in the city of Izmir in Agean region. The necessary data have been collected by means of“questionnaire of Teachers' Perception Related to The Model of Performance Management Applied at Curriculum Laboratory Schools”This questionnaire consists of three parts. In the first part, there is information about factual questions and personal characteristics of teachers, in the second part there are questions related to the thoughts of teachers about the Model of Performance Management at School (22), and the third part there nine open ended questions in which they can write about the strong and the weak sides of this model, what chances it offers, about the obstacles that it has, and their ideas about the multiple data sources. The data collected for the purpose of determining the teachers' perception about the Performance Management Model at School in five high schools of Izmir ( Buca Lisesi, Hürriyet Lisesi, Suphi Koyuncu Lisesi, 60. Yıl Anadolu Lisesi and Balçova Lisesi) have been calculated using SPSS version 10 package program in order to determine the reliability level with Cronbach Alpha. Frequency and percentage distribution of the socio-demographic data and the relationship between socio-demographic variables and sub-criteria have been calculated with one way ANOVA test; in order to determine the difference between the two variables -t test and arithmetical average have been used. The results of the research; some meaningful differences have been found statistically between the teachers' perceptions at Performance Management at School and some variables. Amongst the perceptions of teachers about sub-dimension of Performance Management at School a meaningful difference has been found. The teachers who participated in the survey have stated that Performance Management at School is an important chance to improve education and that an effectively applied Performance Management at School will increase the quality of education if subjective evaluations are avoided and if especially principals treat objectively. 85