Organik tarım ürünlerinin Avrupa Birliği'ne pazarlanması
Marketing of organic agriculturel product to the European Union
- Tez No: 162586
- Danışmanlar: PROF.DR. REZAN TATLIDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
ÖZET Dünya' da ilk örnekleri 20. yüzyıl başlarında görülen organik tarım uygulamaları, verimliliği arttırmak ve artan nüfusla beraber artan talebi karşılamak için kullanılan kimyevi gübre ve zirai ilaçların insan sağlığım tehdit etmesiyle başlamış, çalışmalar Avrupa Birliği'nin çevre koruma politikaları ile daha da hız kazanmıştır. 1972 yılında organik tarım hareketlerini geliştirmek amacıyla IFOAM (International Federation of Organic Agriculturel Movements - Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu)' m kurulmasmdan sonra Avrupa Pazarındaki gelişmelerle beraber hazırlanan Avrupa Birliği'nin 2092/91 sayılı Yönetmeliğiyle yasal yapı oluşmuştur. Avrupa Pazarındaki gelişmelere paralel olarak ülkemizin geleneksel ürünlerinin organik olarak üretiminin yapılması konusunda talepler gelmiş, ilk talep edilen ürünler kuru incir ve kuru üzüm olmuştur. 1992 yılında Türkiye'deki organik tarım faaliyetleri konusunda gerekli desteğin verilmesi amacıyla Ekolojik Tarım Organizasyon Derneği (ETO) kurulmuştur. T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı organik tarımla ilgilenen bazı kurum ve kişileri bir araya getirerek Yönetmelik çalışmalarına başlamış, 18 Aralık 1994 günü ilk Yönetmelik yayımlanmış, son yasal düzenleme ise 10 Haziran 2005 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Artan tüketici bilinci ve talep ile devletin özendirici politikaları, organik ürün pazarının giderek gelişmesine neden olmuştur. Avrupa'da yaşanan BSE krizi ile beraber organik ürünlere olan talepte büyük bir artış yaşanmıştır. Günümüzde organik üretim dünya çapmda yaklaşık 130 ülkede görülmektedir. Ayrıca bazı bölgelerde organik tarım uygulamaları yapılmasına rağmen istatistiksel verilere ulaşılamadığı için bu bölgelerdeki organik ürün üretim ve pazarlama faaliyetleri konusunda tam olarak bilgi sahibi olunamamaktadır. Global organik gıda sektöründeki artışın devam etmesinin nedenlerinin başında ise dünya çapmda çevre ile dost ve güvenli gıdalara olan talebin artması gelmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde organik tarım uygulamaları ihracat amaçlı yapılmakla beraber, yerel ve bölgesel pazarlarda da artış gözlemlenmektedir. Gelişmiş ülkeler ise hedef pazar konumundadır.
Özet (Çeviri)
ABSRACT The history of organic agriculture reached the beginnig ot 20th. century. Pesticides and chemical fertilizer, which were used to increase roductivity and cover the demand, began to thereaten the people's health and environment. The movement was triggered by the environmental protection policies in the European Union. In 1972 International Federation of Organic Agriculturel Movements (IFOAM) was established to improve the organic agriculturel movements. Together with the major market development in European countries the EU regulation 2092/91, the legal aspects were established. Parallel to the increase in the European market, there was a demand for organically grown tradational Turkish crops. Dried figs and raisins were the first demanded products. ETO, The Turkish Association on Organic Agriculture, was established in 1992 to help sound promotion of organic agriculture and Turkish Ministry of Agriculture and Rural Affairs accomplished the regulation by establishing cooperation with certain institutions and bodies in 18th. of December in 1994, last regulation about organic agriculture is published 10th. of June in 2005. Inspite or the increasing level of consumer awareness, demands and incentives from regional governments towards organic produce, global organic food market expand rapidly. Also the European BSE (Bovine Spongiform Encephalopathy) crisis gave a big push to demand for organic foods. Today organic fanning is practised in approximately 130 countries of the world and area under organic management is continually growing. Also for some countries, where no statistical material was available; "it ma^e'assomeö^atıorgmıfc agriculture methods are practised.The global organic food sektör continious to experience high matket growth rates with the major reason behind the being increased global organic demand for safe and environmentaly friendly food. Developing countries are attracted to organic farming for export purposes, domestic and regional organic methods are also expected to grow. As for developed countries are target markets.