Tambur yapımı
Tambur making
  1. Tez No: 162607
  2. Yazar: CENGİZ COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKAN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Tanbur yapımı adlı tez çalışması, bu çalgının yapım aşamasında karşılaşılan sorulara cevap olma amacıyla yapılmıştır. Bu tezin amacı, Tanbur yapımında gerekli olan materyalleri bir araya getirerek, yapan kişinin ilk basamaktan son basamağa kadar aşama, aşama çalgıyı yapmasını ve yapım tekniğini öğrenmesini sağlamaktır. Dört bölümden oluşan bu tezde: 1. bölümde; Tanbur yapımında kullanılan makine ve aletler tanıtılmıştır. Bu aletlerin detay fotoğrafları ve aletlerin genel bilgisi verilmiştir. 2. bölümde; Tanbur yapımının her aşaması çizim ve resim destekli olarak anlatılmış ve kereste halinden akort etmeye kadar birçok konuda detaylı bilgi verilmiştir. Bu konular; öğretici amaçlı düşünülerek neden ve nasıllarla zenginleştirilerek geniş bir perspektifle bakılması amacı güdülmüştür. 3. bölümde; Tanbur yapmamda kullanılan bazı ağaçlar tanıtılıp genel bilgiler verilmiştir yapılmıştır. Çalgı yapımcılığın en önemli olgularından biri de ağaç seçimidir. Kullanılacak ağacın cinsi, yapılacak çalgının geleceğini tayin edeceğinden, yapan kişinin belki de en çok hassas olması gereken kısımdır. İyi bir çalgı kaliteli ve kuru bir ağaçtan elde edilir. 4. ve son bölümde; Tanbur'da denge ve oranlar anlatılmıştır. Tanbur çok narin yapısıyla denge konusunda hassas olunması gerekli bir çalgıdır. Çalgılarda denge ve oran yapım aşamasında ayarlanır. Tanbur'da denge verildikten sonra günlük koşullara göre ses tablasının esnemesi sebebiyle bu denge ve oran biraz oynar, çünkü bütün ayarlar tel yüksekliğinin sap üzerindeki mesafesine göre ayarlanmıştır. İyi bir Tanbur; yapımı aşaması esnasında verilen dengenin iyi sağlanması ve sazın doğal ortamda kendini terazilemesiyle gerçekleşir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is prapared with the aim of answering the guestions of the process of Tanbur making. Another aim of this thesis is to collect the materials which are needed for Tanbur making and to teach the making tecnigues of Tanbur step by step This thesis is composed of four chapters. In the first chapter, the machines and the tools that are used to make Tanbur is presented. In the second chapter, Tanbur making is explaned. In the with pctures and projects. In the third chapter, the woods are presented in the making process. In the last chapter, the balances and the proportions are explaned of Tanbur. In conclusion, in this thesis, the general information about Tanbur is given and the important subjects of Tanbur making are discussed.