TRT repertuvarındaki türkülerde kullanılan formel ifadeler
  1. Tez No: 162606
  2. Yazar: MUSTAFA ONER UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİN KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 839
Özet
ÖZET Bu doktora çalışmasının konusu, TRT Türk halk müziği repertuvarında yer alan türkülerde kullanılan formel ifadeleri içermektedir. Halk kültürü ürünleri içinde türkülerin ayrı bir yeri ve önemi vardır. Türkülerde formel ifadeler konusunda günümüzde henüz bilimsel nitelikli bir çalışmanın yayınlanmamış olması nedeniyle böyle bir çalışma tez konusu olarak ele alınmıştır.. Bu çalışmanın giriş bölümünde öncelikle“Türk Halk Edebiyatı ve Türk Halk Müziğinde Türkü”tanınmamalarına yer verilmiştir. Daha sonra“formel ifade”kavramı ile ilgili değişik görüşlere başvurularak Türk halk edebiyatı ürünlerinden olan destanlar, masallar ve halk hikâyelerindeki formel ifade örnekleriyle pekiştirilmek istenmiştir. Araştırmamızın birinci bölümünde, asıl konumuz olan“TRT Repertuvarındaki Türkülerde Kullanılan Formel İfadeler”sırasıyla ; Bir Dize İçinde Yer Alan Formel İfadeler, İki Dizeli Fonneller, Üç Dizeli Formeller ve Dört Dizeli Formeller başlıkları altoda sistematik olarak örnekleriyle ortaya konmuştur. Ayrıca bir dize içinde yer alan formel ifadeler, mısra başlarında ve kelimeler arasında yer alan formeller olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Böylece tasnifin dayandığı temel noktalar da ifade edilerek daha anlaşılır hale getirilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde, incelenen 4200 türküde en sık kulandan formeller rakamlarla verilmiştir. Bu yolla formel ifadelerin işlevleri ortaya konmuştur.Bir dize içinde yer alan ve tek kelimeden oluşan formellerin yaygın olarak kullanıldığı daha sonra sırasıyla iki, dört ve üç dizeli formellerin geldiği tespit edilmiştir. Ayrıca iki, üç ve dört dizeli formellerin mani tarzındaki türkülerde sıklıkla kullanılması, küçük yerleşim birimlerinde yaşayan halkımızın yeni sözler üretebilmek için bu hazar kalıplara başvurmalarıyla açıklanmıştır. Bibliyografya başlığı altoda ise, konuyla ilgili kaynaklar, yazar soyadına göre alfabetik olarak sunulmuştur, önce kitaplar, sonra sırasıyla makaleler, ansiklopediler, sözlükler, bibliyografyalar ve diğer kaynaklar gelmektedir. Araştırmamız 827 sayfadan ibaret olup özgeçmiş ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The topic of this PhD study is to constitute formal expressions included in the songs included in TRT Turkish Republic music. In public culture products, songs have a special place and importance. About formal expressions in songs contemporarily no scientific study is present, thus, such study is taken as a subject in a thesis study. In the introduction section in that study primarily“Turkish Republic Literature and Songs in Turkish Public Music”has taken place as definition. After that“formal expressions”concept with plenty of visions are aimed to support novels, stories and public stories with formal expressions examples aimed to cover. In the first part in our study, our main subject“Formal Expressions Used in TRT Songs”respectively; Formal Expressions Taken in a Row, Two Rows, Two Rows formals, Three Rows Formals and Fourth Rows as titles systematically have been presented. Also, all formal expressions in a row are divided into two groups between sentences and at the begging of words. So that, main points on divisions have been explained and became more understandable. In conclusion section in 4200 songs examined most nice formals are presented in numbers. By that way, functions of formal expressions are presented. In a row it was found that respectively two, four and three rows formal in a song style are used frequently in a small settlement places our public residents for producing new words used readily present structure. Under the title bibliography, resources related to topic in writers surname presented alphabetically. First, the books come. Our research is composed of 827 pages and with curriculum vitae.