Aktif öğrenme uygulamalarının öğretim üyesi ve yöneticilerinin öğretime ilişkin geliştirdikleri paradigmalara ve kurum içi iletişimine etkisi
The effect of active learning applications to the paradigms which the academic staff and the managers have developed related to the education and to the organizational communication within the institution
- Tez No: 162615
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILMAZ TONBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Bu araştırma, Aktif öğrenme uygulamalarının, Dokuz Eylül Üniversitesi Mühendislik ve Fen-Edebiyat Fakültesinde bu modeli uygulayan öğretim üyesi ve yöneticüerinin, öğretime ilişkin geliştirdikleri paradigmalara ve kurum içi iletişime etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, bu modeli uygulayan öğretim üyelerinin, yönetimin, ve öğrencilerin rollerinin nasıl bir değişime uğradığım ortaya çıkararak, Mühendislik ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin aktif öğrenme uygulamalarındaki farklılıklar ve sorunlar belirlenerek, öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır Araştırmanın örneklemini Mühendislik ve Fen-Edebiyat Fakültelerinin aktif öğrenme modelini uygulayan bölümlerinde çalışan öğretim üyeleri ve yöneticileri oluşturmaktadır. Bu araştırma, yapılandırılmış açık uçlu görüşme tekniğinin uygulandığı nitel bir araştırmadır. Araştırmanın bulguları aşağıdaki gibi özetlenebilir: 1) Mühendislik ve Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri ve yöneticileri, aktif öğrenme uygulamalarında öğrenci, öğretim üyesi ve yönetim rolünün ağırlıklı olarak olumlu yönde değiştiği görüşündedir. 2) Her iki fakültede, öğretim üyesinin rolündeki değişim daha çok“öğrenci basan değerlendirmesinde artış ve çeşitlilik ile öğretim üyesinin öğrenmeyi öğretme işlevi olmuştur. 3) Mühendislik ve Fen-Edebiyat Fakültesi yöneticileri, öğretim üyesinin rolündeki değişimin ağırlıklı olarak ”Öğrenmeyi öğretme ve yönlendirmenin en Önemli işlevi olduğunu ve diğer öğretim üyeleri ile işbirliğinde artış“ olduğunu belirtmektedir. 4) Mühendislik ve Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri ve yöneticileri, öğrencinin rolündeki değişimin ağırlıklı olarak ”öğrenci bilgiyi keşfeden, anlamlandıran, daha çok araştıran ve geribildirimler aracılığıyla öğretme-öğrenme sürecinin etkin bir öğesi olarak yer almakta; öğrencilerde özgüven duygusunun gelişmekte" olduğunu belirtmektedir.5) Mühendislik ve Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencileri, öğretim üyeleri ve yöneticileri arasındaki iletişim aktif öğrenme uygulamalarında işleyiş gereği artmıştır. 6) Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri ve yöneticileri, aktif öğrenme uygulamalarında Fen-Edebiyat Fakültesi öğretim üyeleri ve yöneticilerine göre daha çok sorun yaşamaktadır. 7) Her iki fakültede öğretim üyelerine yönelik sorunlar daha çok yer tutmaktadır. Bu sorunların başlıcalan şunlardır: a) P.D.Ö de standartların oluşmamasına bağlı olarak uygulamalarda farklılık. b) P.D.Ö.de eğitim yönlendiriciliği rolünün yeterince kavranmaması ve uygulamada yetersizlik. c) P.D.Ö. de ölçme ve değerlendirme sistemine ilişkin sorunlar. 8) Her iki fakültede öğrencilere yönelik sorunlar şunlardır: a) P.D.Ö de öğrencilerden kısa sürede çok şey öğrenmesi beklentisi. b) Öğrencilerin öğretimsel yükümlülüklerinin artması ve sosyal aktivitelere zaman ayıramaması. c) Öğrencilerin yeni rolüne uyum sorunu. 9) Her iki fakültede yöneticilere yönelik sorunlar şunlardır: a) Alt yapı ve donanım sorunları b) Çalışanların eğitim gereksinimlerine verilen desteğin yetersiz olması.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research has been done in order to determine the effect of active learning to the paradigms which the academic staff and the managers of the Engineering and Faculty of Science and Art, applying the model of active learning, have developed related to lecturer and to the communication within the institution. In this research, an effort has been spent to develop suggestions by determining how the roles of the lecturer, the management and the students, applying this model, have changed, and by deterrnining the differences and the problems in the applications of active learning in the fields of The Engineering and The Faculty of Science and Art. The lecturers and their managers of the Engineering and Faculty of Science and Art which apply the model of active learning form the sample of the research. The results of the research can be summarized as the following: 1. The lecturer and the managers of Engineering and Faculty of Science and Art consider that the role of the student, lecturer and the management mostly change positively in the applications of active learning. 2. In both faculties, the change in the role of the lecturer is mostly the increase and variety in the“students' performance evaluation”and the function of the lecturer to teach how to learn. 3. The managers of the Engineering and Science and Art Faculties note that the change in the role of the lecturer is mostly“They are the most important function of teaching how to learn and guidance and the increase in cooperation with the other lecturers. ”4. The managers of the Engineering and Science and Art Faculties note that the change in the role of the students is that“They are the ones who discover the information, make it meaningful, make more researches and an effective element of the teaching-learning process using feedbacks, and they have an increasing self-confidence.”5. The communication among the students, lecturers and their managers has increased in accordance with the process of active learning applications. 6. The teachers and the managers of the Engineering Faculty experience more problems than the lecturers and the managers of the Science and Art do. 7. In both faculties the problem of the lecturers are more obvious. Some of these problems are: a) The difference in applications due to the lack of standards in Problem based learned. b) Not comprehending sufficiently the role of directing the education, and the insufficiency in applications. c) The problems of the testing and evaluation system in Problem based learned. 8. These are the problems of students in both faculties. a) The students are expected to learn much in a short time. b) The educational responsibilities of students have increased and they cannot have time for social activities. c) The adaptation problem of students to their new role. 9. The problems of the managers in both faculties are: a) Infra-structure and hardware problems b) Insufficient support to the educational needs of the personnel.