The role of Professional Development Communities (PDCS) on EFL teachers' professional career: PDC facilitators' perspectives
Mesleki Gelişim Topluluklarının (MGT) İngilizce öğretmenlerinin mesleki kariyerindeki rolü: MGT yürütücülerinin bakış açıları
  1. Tez No: 951212
  2. Yazar: DİLARA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dilin değişken yapısı, İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimlerinin gerekliliğini her geçen gün artırmaktadır. Bu doğrultuda, Mesleki Gelişim Toplulukları (MGT), İngilizce öğretmenlerine mesleki, kişisel ve entelektüel açıdan kendilerini geliştirme fırsatları sunan yenilikçi bir yaklaşım olarak öne çıkmaktadır. Dolayısıyla, bu çalışma, MGT'lerin İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimleri üzerindeki rolünü, MGT yürütücülerinin bakış açıları doğrultusunda incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın amacına uygun olarak MGT yürütücülerinin deneyimlerine ilişkin derinlemesine ve eleştirel görüşler elde edilmesi amacıyla nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Buna bağlı olarak, amaçlı örnekleme yöntemiyle, Türkiye'nin tüm coğrafi bölgelerini temsil eden ve en az beş kez aktif olarak MGT toplantısı yürütmüş 15 gönüllü yürütücü öğretmen çalışmaya dahil edilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma bulguları, MGT'lerin yürütücülere yenilikçi öğretim yöntemleri ve stratejileri sunarak, aynı zamanda aralarındaki iş birliğini teşvik ederek kişisel ve mesleki gelişimlerine önemli katkılar sağladığını ortaya koymuştur. Bu çalışma, MGT yürütücülerinin kendi öğretim uygulamalarını, öğrencilerinin öğrenme çıktılarını geliştirecek şekilde yenilediklerini ve dil öğretim sürecinde karşılaşılan ortak sorunlara birlikte çözüm ürettiklerini göstermiştir. Ayrıca, MGT'lerin yürütücü öğretmenlerin hedef dile ait (İngilizce) dil becerilerini geliştirdiği, bunun da mesleki kimlik duygularını ve özgüvenlerini geliştirdiği bulunmuştur. Üstelik, bulgular MGT'lerin yürütücü öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin sürdürülmesinde ve mesleki tükenmişlik hissinin azalmasında önemli bir rol oynadığını da göstermiştir. Diğer yandan, bu çalışma MGT'lerin hem uygulanma sürecinde hem de MGT'lerin öğretim becerileri üzerindeki uzun vadeli etkileri içinde, müfredata bağlı etkenler, okul koşulları ve okul yönetimlerinin MGT'lerle ilgili farkındalık eksikliğini içeren bazı zorluklar da olduğunu ortaya koymuştur. Tüm bu zorluklara rağmen, bu araştırma MGT'lerin yürütücü öğretmenlerin hem mesleki hem de bireysel gelişimlerini desteklediğini; iş birliği, yansıtıcı düşünme ve hedef dilin etkili kullanımı gibi becerilerini teşvik ettiğini ve onlara yenilikçi, güncel öğretim yaklaşımları sunduğunu göstermektedir. Bu çalışma, İngilizce öğretmenlerinin mesleki yeterliliklerini geliştirmelerini ve öğrencilerinin akademik gelişimini teşvik etmelerini destekleyen sürekli mesleki gelişim programları açısından, eğitim politikalarını belirleyen ve uygulayan yetkililere değerli bilgiler sunabilir.
Özet (Çeviri)
The dynamic nature of language underscores the growing necessity for English as Foreign Language (EFL) teachers to engage in continuous professional development (CPD). In this regard, PDCs emerge as an innovative approach that provides EFL teachers with various opportunities to improve them professionally, personally, and intellectually. Hence, this study aims to explore the role of PDCs on EFL teachers' professional development from the perspectives of PDC facilitators. In line with the purpose of this study, a qualitative design was implemented to obtain deep and critical insights into the facilitators' experiences. Accordingly, through the use of purposeful sampling, 15 volunteer facilitators who had actively conducted PDC sessions a minimum of five times and represented all geographical regions of Türkiye were selected for the study. Data were gathered through semi-structured interviews and were analysed through thematic analysis method. The findings of this research revealed that PDCs offered significant contributions to the facilitators' personal and professional development through offering innovative teaching methods and strategies and promoting collaboration among them. This study also showed that facilitators updated their own teaching practices that led to enhance their students' learning outcomes and produced shared solutions to common problems regarding language teaching process. It was also found that PDCs fostered the facilitators' language skills in the target language. This, in turn, reinforced their sense of professional identity and self-confidence. Additionally, the results showed that PDCs played a pivotal role in maintaining the facilitators' professional development and in decreasing the sense of professional burnout. This study, however, revealed that both during the implementation process of PDCs and among the long-term effects of PDCs on the facilitators' teaching practices, there were some challenges including curriculum-related factors, school conditions and the administrations' lack of understanding of PDCs. Despite these challenges, this research concludes that PDCs support the facilitators' development both professionally and individually; promote skills such as collaboration, reflective thinking, and active use of English and offer innovative and updated teaching methods. This study may offer valuable insights for both practitioners and policymakers regarding CPD programs that support EFL teachers in improving their professional competencies and effectively fostering their students' academic progress.