Lise düzeyinde biyoloji öğretiminde öğrenme paketinin başarı, tutum ve yaratıcılığa etkisi
At college level in biology education, affect of learning pocket on success of student, behavious and creative of student
- Tez No: 162635
- Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada lise düzeyinde Biyoloji öğretiminde öğrenme paketinin öğrenci başarı ve tutumlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi araştırmacının çalıştığı okul olan Atakent Anadolu Lisesi Fen bölümü lise son sınıf öğrencilerinden 11-A,B,C şubeleri kontrol, 11- D ve E şubeleri deney grubu olarak seçilmiştir. Deney grubu 66, Kontrol grubu ise 103 öğrenciden oluşmuştur. Her iki gruba anlatılacak olan ders, lise son fen sınıflarında okutulan Kalıtım konusu olarak seçilmiştir. Sınıflardaki öğrencilerin şubelere yerleştirilmesi tesadüfi yöntemle yapılmıştır. Öğrenme paketi ile ders anlatılan sınıflara 5 (beş) farklı paket sunulmuştur. 1. paket teyp-döner levha, 2. paket teyp-saydam, 3. paket video, 4. paket teyp-slayt, 5. paket ise Powerpoint tekniğiyle hazırlanmıştır. Video paketi İzmir Valiliği İL Eğitim Araçları ve Donatım Merkezi (A.S.O) Müdürlüğü'nden hazır olarak alınmış, diğer paketler araştırmacı tarafından hazırlanmış ve öğrencilere sunulmuştur. Kontrol grubuna ise klasik anlatım yöntemiyle ders verilmiştir. Her iki gruba da ders öncesinde ve sonrasında başarı ve tutum ön ve son testi uygulanmıştır. Başarı ve tutum testleri araştırmacı tarafından hazırlanmıştır. Araştırmanın önemli bulguları aşağıda verilmektedir. 1 -Başarı ön testinde gruplar arasında yapılan karşılaştırmada anlamlı bir fark görülmemiştir. 2-Başarı son testinde deney grubu lehine anlamlı bir fark görülmüştür. 3-Deney grubunun başarı ön ve son testleri arasında yapılan karşılaştırmada son test lehine anlamlı bir fark görülmüştür. 4-Tutum ön testinde gruplar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. 5-Tutum son testlerinde deney grubu lehine anlamlı bir fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, at college level, affect of education on success of student and behavios of students are investigated. Investigation's samples are selected in Atakent Anadolu Lisesi scientific section, 1 1- A-B-C, class (control group) 1 1-D-E class (experiment group). Experiment group includes 66 students, control group includes 103 students. This school is investigator's own school. Lesson which is given both group, Genetic's that is studied at last class (class of whole 1 l's). Class students selected randomly. Given lessons to classes with learning pocket include 5 different pocket. First pocket ^ape- turning plaque, second; tape- non opaque, third; video, fourth tape- slayte, fifth; power point tecnic. Video pocket is taken from ASO, other pockets are created by investigator and given to students. To control groups, lessons are given with classical ways. To both groups, before the lesson and after the lesson, test about behavior and success is given. Creative test is given at the beginning of lesson and after the last lesson and thia test made twice. Behovioral test and success test is prepared by investigator., important signs of investigations are below: 1 -In beginning test of success, there is no meanfull difference between groups. 2-In last test of success, meanfull difference is because of experimental group. 3-In first test and last test of success, meanfull difference is because of last test in experiment group. 4-In behavior first test there is no meanfull difference between group. 5-In behavior last test, meanfull difference is because of experiment group.