Sınıf ortamında öğrenmeyi kolaylaştırıcı bir etken olarak müziğin kullanılması
The use of music as a facilitator of learning in a classroom atmosphere
- Tez No: 162634
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR BAYEZİD IŞIKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada sınıf ortamında öğrenmeyi kolaylaştırıcı bir etken olarak arka planda müziğin kullanılması incelenmiştir. İlköğretim okulu 2. kademede matematik dersine ilişkin bir konunun işlenmesi esnasında arka planda müziğin kullanılması ile dersin klasik tarzda işlenmesinin öğrencilerin başarısı açısından bir farklılık oluşturup oluşturmayacağı araştırılmıştır. Araştırmanın modeli deneyseldir. Araştırma örneklemini, Devak Özel 75. yıl İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 6. ve 7. sınıfta okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubu 40 kız ve 35 erkek olmak üzere toplam 75 öğrenciden oluşmaktadır. Müzik destekli öğretim yapılan deney gurubu 38 kişi, klasik tarzda öğretim yapılan kontrol grubu ise 37 kişidir. Araştırmada ölçme aracı olarak ondalık kesirler ve oran- orantı basan testleri kullanılmıştır. 6. sınıf öğrencilerine“ondalık kesirler”7. sınıf öğrencilerine ise“oran- orantı”konuları ile ilgili basan testleri ön-test, son test olarak uygulanmıştır. Ön-test ve son-test basan düzeylerinin karşılaştırılması t test ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research study examined the use of music in the background as a facilitator of learning in a classroom atmosphere. It is examined whether the use of music in the background during a second level math class hour in a primary school, has an impact on the success of students or not, according to classic education. This is an empirical study in which research participants were 6th and 7th grade students in Devak Private 75. Yıl Primary School. Sample group consists of 40 girls and 35 boys, with a total of 75 students. There were 38 students in the experimental group that was instructed with the support of music, and there were 37 students in the control group, which was instructed classically. Achievement tests of decimal fractions and ratio/proportions were used in the research as a measuring tool. Decimal fractions tests applied to 61 grade students and ratio/proportions tests applied to 7 grade students as pre-test and post test. Comparisons between pre-test and post test performance levels were made by t-test.