Çoklu zeka kuramına dayalı işbirlikli öğrenmenin müzikte erişi ve hatırda tutma üzerindeki etkileri
The effects of cooparative learning based on multiple intelligences theory on achievement and retention in music
  1. Tez No: 162636
  2. Yazar: EBRU SELÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYFER KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
IX ÇOKLU ZEKA KURAMINA DAYALI IŞBİRLİKLİ ÖĞRENMENİN MÜZİKTE ERİŞİ VE HATIRDA TUTMA ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ÖZET Bu araştırma“Çoklu Zekâ Kuramına Dayalı îşbirlikli Öğrenmenin Müzikte Erişi ve Hatırda Tutma Üzerindeki Etkileri”ni belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu ve Otuz Ağustos İlköğretim Okulu' ndan 132 beşinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada iki deney ve bir kontrol grubu kullanılmış olup 01 nolu deney grubunda Çoklu Zekâ Kuramına Dayalı îşbirlikli Öğrenme Tekniklerinden Birlikte Öğrenme, 02 nolu deney grubuna îşbirlikli Öğrenme Tekniklerinden Birlikte Öğrenme, 03 nolu kontrol grubuna ise Ezginin Ritminden Yola Çıkarak Öğretimi Tekniği uygulanmıştır. Araştırmada veriler araştırmacı tarafından geliştirilen ve geçerlik güvenirlik çalışmaları yapılan Ritmik Başarı Testi ve Öğrenciler İçin Geliştirilmiş Çoklu Zekâ Ölçeği ile toplanmıştır. Kontrol gruplu ön-test son-test deseninin uygulandığı araştırmada araştırmanın ilk ve son haftasında“Ritmik Başarı Testi”ve“Öğrenciler İçin Geliştirilmiş Çoklu Zekâ Ölçeği”uygulanmış, son-testten iki hafta sonra“Ritmik Basan Testi”hatırda tutmayı belirlemek için bir kez daha uygulanmış ve üç buçuk ay sonunda uzun süreli hatırda tutmayı belirlemek için“Ritmik Başarı Testi”son kez uygulanmıştır. Grupların karşılaştırılmasında ortalamalar arası farkın test edilmesinde varyans çözümlemesi ve Scheffe testi, tekrarlı ölçümlerde tekrarlı ölçümler için t-testi, tekrarlı ölçümler için varyans çözümlemesi ve Bonferroni testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda Çoklu Zekâ Kuramına Dayalı Birlikte Öğrenme Tekniğinin, îşbirlikli Öğrenme tekniklerinden Birlikte Öğrenme ve Ezginin Ritminden Yola Çıkarak Öğretimi tekniklerine göre öğrencilerin ritmik basanlarında ve uzun süreli hatırda tutma düzeyleri üzerinde anlamlı derece etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak grupların erişi puanlan arasında ve kısa süreli hatırda tutma düzeyleri üzerinde anlamlı farklılık saptanamamıştır. Uzun süreli hatırda tutma düzeyi erişi puanlan arasında ise Çoklu Zekâ Kuramına Dayalı Birlikte Öğrenme grubu ile Ezginin Ritminden Yola Çıkarak Öğretimi grubu arasında Çoklu Zekâ Kuramına Dayalı Birlikte Öğrenme grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur.Öğrencilerin müziksel-ritmik zekâ alanı arasında Çoklu Zekâ Kuramına Dayalı Birlikte Öğrenme grubu ile geleneksel öğretme tekniklerinden Ezginin Ritminden Yola Çıkarak Öğretimi grubu arasında, Çoklu Zekâ Kuramına Dayalı Birlikte Öğrenme grubu lehine anlamlı farklılık vardır. Çoklu Zekâ Kuramına Dayalı Birlikte Öğrenme tekniğinin uygulandığı grup ile işbirlikli öğrenme tekniklerinden Birlikte Öğrenme tekniğinin uygulandığı grup arasında müziksel-ritmik zekâlarında anlamlı fark bulunmamaktadır. Ancak üç grupta kendi içinde, öğrencilerin müziksel-ritmik zekâ alanlarında deneysel işlem öncesi ve deneysel işlem sonrasında anlamlı farklılık bulunmaktadır. Çoklu Zekâ Kuramına Dayalı Birlikte Öğrenme grubunda öğrencilerin müziksel- ritmik, mantıksal-matematiksel, görsel-uzamsal, bedensel- kinestetik, kişiler arası-sosyal ve kişisel-özedönük zekâ alanları harekete geçmiştir. İşbirlikli Öğrenme Tekniklerinden Birlikte Öğrenme grubunda ise bedensel-kinestetik zekâ alanında deneysel işlem sonunda anlamlı farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
XI THE EFFECTS OF COOPERATIVE LEARNING BASED ON MULTIPLE INTELLIGENCES THEORY ON ACHIEVEMENT AND RETENTION IN MUSIC ABSTRACT This research was made in order to put forward the effects of cooperative learning based on the multiple intelligence on achievement and retention in music. This study was applied to 132 fifth grade students in Hasan Ali Yücel Primary School and 30 Ağustos Primary School. In the research there were two experiments and one control group and to number 01 experiment group, the techniques of cooperative learning which based on multiple intelligence's“learning together”and to number 02 experiment group only“Learning Together Technique”were applied. In control group, the teaching technique starting from rhythm of the melody was applied. Data were collected by the researcher with Rhythmic Achievement Test and Multiple Intelligence Scale Developed for Children, which were studied for their validity and reliability. In the research, to which the control group, pre-test and post-test design was applied, Rhythmic Achievement Test and Multiple Intelligence Scale for Children were applied at the first and the last week of the research. Two weeks after as a the post-test, Rhythmic Achievement Test was applied once more to determine the retention and after three and a half months, Rhythmic Achievement Test was applied for the last time to determine the long term retention. In this research for interpretation of the obtained findings arithmetic mean, standard deviation, t test, analysis of variance, Scheffe Test and Bonferroni Test for repeating measurements were applied. According to the results, the technique of cooperative learning which based on multiple intelligence was more effective on students' rhythmic achievement and retention than teaching technique starting from rhythm of the melody and learning together technique which belongs to the cooperative learning. The meaningful difference was not determined between groups' achievement scores but there was a meaningful difference in favour of learning together which based on multiple intelligence. There was meaningful difference between cooperative learning group based on multiple intelligence and teaching technique starting from rhythm of the melody group in favor of cooperative learning group based on multiple intelligence in terms of long term retention and rhythmic achievement.Xll In the students' musical-rhythmic intelligence area, between learning together group which based on multiple intelligence and traditional teaching technique starting from rhythm of the melody, there was a meaningful difference in favor of learning together group which based on multiple intelligence. There is not a meaningful difference in the musical-rhythmic intelligence between the groups that was applied learning together which based on the multiple intelligence technique and learning together technique based on cooperative learning technique. However, in all three groups, there was a meaningful difference, in terms of musical-rhythmic intelligence area, experimental before procedure and experimental after procedure. Musical-rhythmic, mathematical-logical, spatial-visual, interpersonal-social and intrapersonal-individual intelligences domain came into action with cooperative learning which based on multiple intelligence in this research. Learning together group which belongs to cooperative learning techniques, in the kinesthetic intelligence area, a meaningful difference is founded at the end of the experimental procedure.