Batı Anadolu'da CBS yöntemiyel (zeytin örneğinde) doğal ortam analizi
Natural environment analysis by GIS method (with olive example) in west Anatolia
- Tez No: 162643
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
VI ÖZET Zeytin ekim alanları itibariyle Türkiye, Akdeniz havzasında küçümsenmeyecek bir yere sahiptir. Böyle olmakla birlikte sofralık zeytin ve zeytinyağı konusunda dünya ölçeğinde hak ettiği yerde olmadığı düşünülmektedir. Özellikle ürün seçiminin yanlış olduğu yerlerde yeterli verimin alınamaması bu sonuçlan doğurmaktadır. Bu nedenle çalışmanın amacı, doğal ortam şartlarının (iklim, anakaya, toprak, yüzey şekilleri vb.) ne düzeyde etkili olduğunu ortaya koymaktır. Bu değişkenler coğrafi bilgi sistemleri yöntemi ile sorgulanarak bir sonuç haritası oluşturulmuştur. Bu çalışmada; zeytin yetişebilecek en uygun alanlar belirlenmeye çalışılmıştır. Mevcut durum ile haritada elde edilen nihai durum karşılaştırılarak; neden sonuç ilişkisi çerçevesinde irdelenmiştir. Zeytin için uygun alan olduğu halde başka ürün yetiştirilen hatta tarım yapılmayan alanlarda bu eksikliğin nedenleri araştırılmıştır. Özellikle zeytin tarımının neden yapılmadığı sorgulanmıştır. Zeytin tarımına müsait yerlerde yetiştirilen bir başka ürünün verimi ile aynı yerde zeytinin yetiştirildiği taktirde alınabilecek verim karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda; bölgede zeytin tarımının istenilen düzeyde yapılamamasının nedenleri belirlenip; bununla ilgili neden, sonuç ve öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT According to olive irrigation areas, Turkey has a great potential in Mediterranean basin. Beside of this, it is thought that Turkey is not in an exact level in olive and olive oil. These results are due to take less profit in especially wrong product choosing areas. Because of these reasons; the aim of this study is to identify the levels of natural environment conditions (climate, parent material, soil, relief and ext.). These parameters was interrogated by GIS and shown in a map. The study shows the most suitable areas for olive irrigation. The available situation and the final result from the map examined widely. The lack of olive irrigations were investigated in the suitable places for olive. Especially the reason of not doing olive agriculture was investigated. The productivity of the product which is irrigated in the suitable olive irrigation areas were compared with the productivity of olive irrigation in the same places. At the end of the study in question; the cause of the lack of olive agriculture determined. The causes, effects and the suggestions were exposed.