İlköğretim okulu müdürlerinin yönetimsel sorunları
Administrative problems of primary school principals
- Tez No: 162644
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAMIK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Tarama modelindeki bu araştırmada, ilköğretim okulu müdürlerinin; öğretmenlerden, okul çevresi ve öğrencilerden, üst yönetimden, okul kompleksinden ve öğretim programlarında kaynaklanan yönetimsel sorunlarının düzeyine ilişkin görüşleri saptanıp, bu görüşlerinin onların bazı kişisel ve mesleki özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği belirlenmeye çalışmıştır. Araştırma için gerekli veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“İlköğretim Okulu Müdürlerinin Yönetimsel Sorunları”isimli ölçek ile elde edilmiştir. Ölçekden elde edilen verilerin çözümlenmesinde, betimsel istatistik (ortalama ve standart sapma), gruplararası algı farklarını belirlemek için“Mann Whitney U”testi ile tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Varyans analizine göre farklı anlamın olduğu durumlarda ise farkın kaynağını belirleyebilmek için“Scheffe”ve“LSD”testleri kullanılmıştır. Araştırmalım evrenini 2004-2005 öğretim yılı içerisinde İzmir merkez ilçelerinde görev yapan 354 ilköğretim okulu müdürü oluşturmaktadır. Evrenin tamamı örnekleme alınmış ancak 142 adet ölçek değerlendirilebilir olarak geri dönmüştür. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şöyledir. 1. İlköğretim okulu müdürlerinin öğretmenlerden kaynaklanan yönetimsel sorunlarının düzeyine ilişkin görüşleri, onların kıdemlerine ve branşlarına göre anlamlı farklılık gösterirken, onların okul müdürlüğündeki görev süresine, bulundukları okuldaki görev süresine, eğitim yönetimi ile ilgili bir okuldan mezun olup olmamalarına, mezun oldukları okulun türüne, hizmetiçi eğitim alıp almamalarına, aldıkları hizmetiçi eğitim sayısına ve görev yaptıkları okulun büyüklüğüne göre anlamlı farklılık göstermediği saptanmıştır. 2. Mesleki kıdemleri 21-25 yıl arası olan ilköğretim okulu müdürlerinin, 1-15 yıl kıdeme sahip okul müdürlerine, branşları sınıf öğretmenliği, matematik ve Türkçe-edebiyat grubu olan müdürlerin diğer branşlara sahip okul müdürlerine göre öğretmenlerden kaynaklanan yönetimsel sorunlarının düzeyini anlamlı düzeyde yüksek algıladıkları saptanmıştır. 3. İlköğretim okulu müdürlerinin okul çevresi ve öğrencilerden kaynaklanan yönetimsel sorunlarının düzeyine ilişkin görüşleri, onların mesleki kıdemlerine, okul müdürlüğündeki görev süresine, bulundukları okuldaki müdürlük süresine, mezun oldukları okulun türüne, branşlarına, hizmet içi eğitim alıp almamalarına, aldıkları hizmet içi eğitim sayışma göre anlamlı farklılık göstermezken, onların eğitim yönetimi ile ilgili bir okuldan mezun olup olmamalarına ve görev yaptıkları okulun büyüklüğüne göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. 4. Eğitim yönetimi ile ilgili bir okuldan mezun olan ilköğretim okulu müdürlerinin mezun olmayan ilköğretim okul müdürlerine, küçük ve orta büyüklükteki okullarda görev yapan ilköğretim okulu müdürlerinin büyük okullarda görev yapan ilköğretim okulu müdürlerine göre okul çevresi ve öğrencilerden kaynaklanan yönetimsel sorunlarının düzeyini anlamlı düzeyde yüksek algıladıkları saptanmıştır. 5. İlköğretim okulu müdürlerinin üst yönetimden kaynaklanan yönetimsel sorunlarının düzeyine ilişkin görüşleri, onların mesleki kıdemlerine, okul müdürlüğündeki görev süresine, bulundukları okuldaki müdürlük süresine, eğitim yönetimi ile ilgili bir okuldan mezun olup olmamalarına, branşlarına, hizmet içi eğitim alıp almamalarına, aldıkları hizmet içi eğitim sayışma ve görev yaptıkları okulun büyüklüğüne göre anlamlı farklılık göstermezken, onların mezun oldukları okulun türüne göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. 6. A.Ö.F ön lisans programından mezun olan ilköğretim okulu müdürlerinin üst yönetimden kaynaklanan yönetimsel sorunlarının düzeyini üç yıllık eğitim enstitüsünden mezun olan ilköğretim okulu müdürlerine göre anlamlı düzeyde yüksek algıladıkları saptanmıştır. vı7. İlköğretim okulu müdürlerinin okul kompleksinden kaynaklanan yönetimsel sorunlarının düzeyine ilişkin görüşleri, onların mesleki kıdemlerine, bulundukları okuldaki müdürlük süresine,eğitim yönetimi ile ilgili bir okuldan mezun olup olmamalarına, branşlarına, hizmet içi eğitim alıp almamalarına, aldıkları hizmet içi eğitim sayısına ve görev yaptıkları okulun büyüklüğüne göre anlamlı farklılık göstermezken, onların okul müdürlüğündeki görev süresine ve mezun olduklan okulun türüne göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. 8. Okul müdürlüğündeki görev süresi 5 yıla kadar olan ilköğretim okulu müdürlerinin okul kompleksinden kaynaklanan yönetimsel sorunlarının düzeyini okul müdürlüğündeki görev süresi 1 1-15 yıl olan ilköğretim okulu okul müdürlerine, A.Ö.F Lisans mezunu olan ilköğretim okulu müdürlerinin okul kompleksinden kaynaklanan yönetimsel sorunlarının düzeyini 3 yıllık eğitim enstitüsü, eğitim fakültesi ve diğer fakültelerden mezun olan ilköğretim okulu müdürlerine göre anlamlı düzeyde yüksek algıladıkları saptanmıştır. 9. İlköğretim okulu müdürlerinin öğretim programlarından kaynaklanan yönetimsel sorunlarının düzeyine ilişkin görüşleri, onların mesleki kıdemlerine, okul müdürlüğündeki görev süresine, bulundukları okuldaki müdürlük süresine,eğitim yönetimi ile ilgili bir okuldan mezun olup olmamalarına, branşlarına, hizmet içi eğitim alıp almamalarına, aldıkları hizmet içi eğitim sayışma ve görev yaptıkları okulun büyüklüğüne göre anlamlı farklılık göstermezken, onların mezun oldukları okulun türüne göre anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. 10. A.Ö.F Lisans mezunu olan ilköğretim okulu müdürlerinin öğretim programlarından kaynaklanan yönetimsel soranlarının düzeyini diğer fakültelerden mezun olan ilköğretim okulu müdürlerine göre anlamlı düzeyde yüksek algıladıkları saptanmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This survey type of research aims at confirming the level of the administrative problems which are rooted from the teachers, school environment and srudents, top management, school complex and instructional programs of primary school principals and testing whether there is a significant difference of their views on their administrative problems in relation to their individual and profesional characteristics. The data was gathered by utulizing a questionnaire named“A questionnare on the administrative problems of primary school principals”,which was developed by the researcher. To analyze the data, descriptive statistics (mean and standart deviation),“t test”and“one way anova”for finding out the differences between the groups,“Scheffe”and“LSD”test for finding out the source of the difference. The population of the study comprises 354 primary school principals who work in the central districs of Izmir. The population was used as a sample. 142 questionnares were returned and evaluated. The findings of the study are as follows. 1. The views of primary school principals on their level of administrative problems which are rooted from the teachers differ significantly according to their years of experience and branch but do not differ significantly according to their years of experince as a school principal, their years of experience in their current school, whether they have grauated from an educational administration school or not, the type of the school they have graduated from, whether they have had any in-service education or not, the number of the in-service education they have had and the size of their schools. vm2. The primary school managers who have 21-25 years of experience and whose branches are class teacher, mathematics and Turkish-literature perceive the level of their school problems which are rooted from the teachers significantly different in comparison with the primary school principals who have 1-15 years of experience and who have other branches. 3. The views of primary school principals on their level of administrative problems which are rooted from the school environment and students do not differ significantly according to their years of experience, their years of experince as a school principal, their years of experience in their current school, their branches, the type of the school they have graduated from, whether they have had any in-service education or not, the number of the in-service education they have had but differ significantly according to whether they have grauated from an educational administration school or not, and the size of their schools. 4. The Primary school managers who have graduated from an educational administration school and who are working at small and middle sized schools perceive the level of their administrative problems which are rooted from the school environment and students significantly different in comparison with the principals who haven't graduated from and educational administration school and are working at big sized schools. 5. The views of primary school principals on their level of administrative problems which are rooted from the top management do not differ significantly according to their years of experience, their years of experince as a school principal, their years of experience in their current school, their branches, whether they have grauated from an educational administration school or not, whether they have had any in-service education or not, the number of the in-service education they have had, and the size of their schools, but differ significantly according to the type of the school they have graduated from. IX6. The primary school managers who have graduated from the A.Ö.F premier licence program perceive the level of their administrative problems which are rooted fro the top management significantly different in comparison with the principal who have graduated from 3 year educational institution. 7. The views of primary school principals on their level of administrative problems which are rooted from the school complex do not differ significantly according to their years of experience, their years of experience in their current school, their branches, whether they have grauated from an educational administration school or not, whether they have had any in-service education or not, the number of the in- service education they have had, and the size of their schools, but differ significantly according to the their years of experince as a school principal and the type of the school they have graduated from. 8. The primary school principals who have been working for 5 years as a school principal and the principals who have graduated from the A.Ö.F premier lisence program perceive their level of administrative problems which are rooted from the school complex significantly different in comparison with the principals who have been working as a school principal for 11-15 years and the principals who have graduated from 3 year educational institution, education faculty and other faculties. 9. The views of primary school principals on their level of administrative problems which are rooted from the instructional programs do not differ significantly according to their years of experience, the their years of experince as a school principal, their years of experience in their current school, their branches, whether they have grauated from an educational administration school or not, whether they have had any in- service education or not, the number of the in-service education they have had, and the size of their schools, but differ significantly according to the type of the school they have graduated from. 10. the primary school principals who have graduated from the A.Ö.F premier license program perceive the level of their administrative problems which are rooted