Mat sırlar
Matt glazes
  1. Tez No: 162658
  2. Yazar: İDİL KAMLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. LALE ANDİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Mat sırlar son yüzyıl içinde, sergiledikleri çok çeşitli yüzey özellikleriyle seramik sanatı ve endüstriyel seramik üretiminde popülerite kazanmışlar, yaygın olarak kullanılmaya başlanmışlardır. Ancak estetik açıdan büyük ilgi gören bu sırlar, bilimsel açıdan ilgiden yoksun kamuslardır. Mat sırlara ilişkin yakın tarihlerde yapılmış araştırmalar ve yayımlanmış bilgiler bulunmamaktadır. Günümüzde mevcut olan bilgilerin birçoğu, XX. yüzyıl başlarında yapılan araştırmaların sonuçlarına dayanmaktadır. Ayrıca seramik teknolojisi literatüründe yer verilen bilgiler, yanlış anlamalara yol açabilecek eksiklikler içermekte ve birbirleriyle çelişmektedir. Mat sırların doğru bir şekilde kavranabilmesi için çeşitli özelliklerinin, yapılarının, geliştirilme yöntemlerinin ve üretimlerinde kullanılan matlaştırıcı oksitlerin geniş ve bilimsel bir bakış açısından ele alınarak incelenmesi gerekmektedir. Yapılmış Olan tez çalışmasında, mat sırlarla ilgili yeni bilgilere ulaşılarak kapsamlı bir kaynak ortaya koyulması ve saptanan problemlere çözüm önerileri geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, literatür taramasına ve tarama sonucu elde edilen bilgilerin yorumlanmasına paralel olarak mat sır denemelerini içeren laboratuar çalışması yapılmıştır. Yapılan teorik ve pratik çalışmaların sonuçlan, literatürdeki bilgilerde önemli eksiklikler bulunduğunu doğrular nitelikte olmuştur. Bu soruna çözüm arayışları içinde, mat sırların tanımlanması, sınıflandırılması, matlık gelişimine etki eden faktörlerin ve matlaştırıcı oksitlerin işlevlerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda, mat sırların yapılarıyla ilgili konular, veri ve bulguların yorumlanması yoluyla açıldığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Bununla beraber güvenilir bilgilere ulaşabilmek için daha kapsamlı, sistemli ve detaylı laboratuar çalışmaları yapılmasının gerektiği saptanmıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Matt glazes with their different surface properties became very popular in the ceramic art and industrial ceramic production during the last century and started to be widely used. These glazes, which because of their aesthetic properties attract great attention, but they lack interest in the scientific point of view. Researches or published data regarding matt glazes are not available in the recent times. Most of the information we have on hand today are based on the results of the researches that were conducted in the beginning of the twentieth century. The information contained in the literature of the ceramic technology lacks data that could cause misunderstanding and also contradicting with each other. In order to understand the matt glazes correctly, it is necessary to carefully and scientifically study their various properties, structure, methods of production of development, and the matting oxides used in their production. In this thesis, the goal was to achieve new information regarding the matt glazes and to develop a more detailed source and to come lip with suggestions to solve the problems encountered. In reaching this goal, a wide research of the ceramic literature was conducted and as the result of the evaluation of the information obtained from this research many experiments of matt glazes were performed in the laboratory. The result of the theoretical and practical work proved that there was important information missing from the ceramic literature. In an attempt to find a solution to this problem, a thorough study was conducted on matt glazes, to define, categorize, determine the factors that effect their development and to clarify the function of the matting oxides. At the end of this thesis, it was tried to clarify the issue regarding the structure of the matt glazes by reaching an opinion using the data and findings. However, in order to reach more trustworthy information it was realized that more comprehensive, systematic and detailed laboratory experiments were necessary. Vll