Dijital baskılı porselen karo mat sırlarında mermer atığı kullanımının araştırılması
Investigation of the usability of marble waste in digitally printed porcelain tile mat glazes
  1. Tez No: 910290
  2. Yazar: AKIN AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tüketimin üretimden daha fazla olduğu bir dönemde endüstriyel seramik sektöründe kullanılan doğal kaynakların hızla tükenmesi üreticinin yeni kaynaklara yönelmesine neden olmuştur. Rekabet sektörünün ileri planda olduğu çağımızda alternatif ve düşük maliyetli hammadde arayışı endüstriyel üretim yapan şirketlerde alternatif kaynaklara veya geri dönüşüm malzemelerini üretime nasıl kazandırırız kaygısına yol açmıştır. Çalışmadaki amaç, endüstriyel seramik fabrikalarında aslında endüstriyel bir atık olan mermer atığını tekrar endüstriye kazandırmaktır. Mermer atığını, dijital mat sır reçetesinde kullanılan farklı hammaddeler yerine farklı oranlarda kullanarak gerekli çalışmalar yapılmıştır. Gerekli çalışmaların yapıldığı reçeteler hazırlama departmanında üretim hattında uygulanacak şekilde hazırlanmış, angoplanmış karoların üzerine uygulaması yapılıp pişirim işlemi yapılmıştır. Nihai sonuç alınan karolarda gerekli laboratuvar çalışmaları testleri yapılmıştır. Standart üretim reçetesi ile yapılan çalışma reçeteleri ile yapılan porselen karoların yüzey, renk kontrolleri yapılmış yapılan çalışmalar üretim hattında uygun görülen reçeteler için farklı dizaynlarda dijital baskılı ürünler geliştirilerek sergi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid depletion of natural reources used in the industrial ceramics industry, in a period when cosumption exceeded production , caused the manufacturer to turn to new resources. İn our age when the competitive industry is at the forefront, the search for alternative and low-cost raw materials has led to companies engaged in industrial production worrying worrying about how to incorporate alternative sources or recycling materials into production. The aim of the study is to reintroduce marble waste , which is actually an isdustrial waste in industrial ceramic factories , back into the industry. It is the necessary work tı obtain matte and semi-matte surfaces by adding marble waste to the recipes used. In the recipe preparation department, where the necessary studies were carried out , the tiles were prepared to be applied on the production department line, applied on the coated tiles and the firing process was carriedout. Necessary laboratory studies were carried out on the tiles from which the final results were obtained. The surface deformation and color controls of the porcelain tiles made with the working recipes made with the standard production recipe have been carried out and their applicability in the production line has been approved.