Yer karosu opak mat sırlarında karıştırıcılı bilyalı değirmen (atritör) öğütme parametrelerinin araştırılması
Investigation of milling parameters for floor tile opaque matt glazes at stirred media mill(attritor)
- Tez No: 342575
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAGUT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Seramik karo üretimi kurutma ve pişirim aşamalarında yoğun enerji tüketen bir sektördür. Bu nedenle daha az hammadde, su, elektrik ve doğalgaz kullanılan sürdürülebilir proseslerin yer aldığı karo üretim süreci her geçen gün önem kazanmaktadır. Üretim prosesinde elektirik enerjisi özellikle sır kompozisyonunun çeşitine göre değişen sürelerde gerçekleşen öğütme alt sürecinde kullanılmaktadır. Düşük maliyet ve verimli öğütmenin istendiği ince tane boyutuna sahip öğütme prosesleri için alumina bilyalı değirmen uygun değildir. Bu tür ince tanelerin eldesi için Atritör (Karıştırıcılı bilyalı) Değirmenler gibi diğer öğütme sistem alternatifleri gerekmektedir. Bu çalışmada kaba öğütme bilyalı değirmende; ince öğütme ise Atritör değirmende gerçekleştirilerek; düşük tane boyutuna ve yüksek yüzey kalitesine sahip sırlar kombine öğütme sistemi kullanılarak elde edilmiştir. Ayrıca besleme hızı, karıştırıcı çeşiti ve öğütücü taş boyutu gibi çeşitli Atritör Değirmeni çalıştırma parametrelerinin öğütme performansı ve sır özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Süreksiz Bilyalı Değirmen + Sürekli Atritör Değirmen kombinasyonunun sır öğütme sürecinde sorunsuz kullanılabileceği ve çıktılarının üretim sürecine uygun olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra yapılan denemeler sonucunda 30% elektrik enerjisi tasarruf edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceramic tile industry is an energy intensive sector in which high level of gas and electric energy are consumed mainly at drying and firing stages. Thus, sustainable tile production has gained importance by employing sustainable processes which use less raw material, water, electric and natural gas. In the production process; electric energy is used in all sub- operations, especially in milling of glazes depending on type of glaze compositions. In alumina ball mills, milling process are occured between two alumina balls where glaze raw materials are ground by impact and crushing movements of balls. When finest particle sizes are required, alumina ball milling can not be sufficient for efficiency at a low cost. Therefore, other milling systems such as Attritor stirred media mills may be required. In this study, alumina ball mill and stirred media mill was used in combination to have high quality glazes with the lower particle size and lower milling time by grinding coarse particles with ball mill then Attritor stirred media mill used for finest particles to be ground. Furthermore, various stirred media mill parameters such as feed speed, stirrer type and grinding media sizes were investigated in order to see their effects on milling performance and finished glaze quality. It was determined that combined use of Alumina ball mill+Attritor stirred media mill are used at milling process of glazes without any problem. Besides, 30 % electricity saving was maintained.