Ortaöğretim fizik dersi yeryüzünde hareket ünitesi öğretim programını geliştirme üzerine bir çalışma
A study on curriculum development for the topics of 'motion on the earth' for high school physics curriculum
  1. Tez No: 162662
  2. Yazar: İNCİ ALICI İSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KAVCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
XI ÖZET Bu çalışmanın amacı ortaöğretim fizik dersi“Yeryüzünde Hareket”ünitesinin öğretim programı tasarısının hazırlanması ve öğrencilerin mekanik konularındaki genel kavram yanılgılarının belirlenmesidir. Öğrencilerle yapılan görüşmeler,lise II düzeyinde en çok zorlanılan ünitenin“Yeryüzünde Hareket”ünitesi olduğunu göstermiştir. Çalışmanın bu ünite üzerinde hazırlanmasının nedeni budur. Çalışmada“Yeryüzünde Hareket”ünitesine ait hedef ve hedef davranışlar belirlenmiş, belirtke tabloları hazırlanmış, içerik analizi yapılmış ve ünite içinden seçilen“Düzgün Dairesel Hareket”konusuna ilişkin eğitim durumları yani günlük planlar yapılmıştır. Öğrencilerin mekanik konularına ilişkin kavram yanılgılarını belirlemek amacıyla; ikisi çoktan seçmeli, diğerleri açık uçlu yirmi beş soruluk bir test hazırlanmıştır. Öğrencilerden sorulara verdikleri yanıtların nedenlerini de açıklamaları istenmiştir. Bunun nedeni araştırmanın amacının sadece kavram yanılgılarım değil, nedenlerini de belirlemektir. Bu test İzmir Kemalpaşa Lisesi 10/A sınıfından otuz öğrenciye uygulanmıştır. Testten elde edilen sonuçlar yorumlanarak, öneriler sunulmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER Program Geliştirme Yeryüzünde Hareket Ünitesinin Öğretimi Mekanikteki Kavram Yanılgıları Fizik Eğitimi Dönme Hareketi Konusunun Öğretimi
Özet (Çeviri)
Xll ABSTRACT The aim of this study is to develop curriculum design for the topics of“Motion on the Earth”for the 10th grade high school physics curriculum and to determine pupil's general misconceptions in mechanics. Interviews with students have illustrated that they find topic of“Motion on the Earth”is the most difficult unit at 10th grade high school physics curriculum. That's the reason why this study has been developed on this subject. This curriculum design contains objectives, behavioral objectives, specification tables, content analysis and the ranking chart. Lesson plans on the topic of“Circular Motion”have been prepared. Two multiple - choice tests and 23 essay - type test have been prepared in order to determine pupil's general misconceptions in mechanics. These tests had been applied to 30 students chosen- from 10th grade of Kemalpaşa High School. Our aim in preparing essay - type questions is not only to determine general misconceptions but also to find out the reasons of these misconceptions as well. Findings have been evaluated and our proposals have been introduced. KEY WORDS Developing the Curriculum Instructing the Topics of Motion on the Earth Unit Misconceptions in Mechanics Instracting Physics Instracting Circular Motion