İlköğretim öğrencileri arasında özel resim yeteneği olanların tesbit edilip yönlendirilmesine yönelik bir araştırma
A study on determinig and guding the ones who have special talent on drawing among primary school students
  1. Tez No: 162663
  2. Yazar: TANER SARIÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. YÜKSEL USLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
vıı ÖZET Her toplumda bireylere eşit eğitim olanakları sunulması temel insan haklarının gereğidir. Ancak eşit eğitim fırsatları sağlanırken her bireyin farklı özellikleri de göz önünde bulundurulması çağdaş eğitimin ön koşullarmdandır. Üstün ve özel yetenekli öğrenciler yaşıtlarına göre çok farklı kişilik ve gelişim özellikleri gösterdikleri için bu bireylere yönelik farklı bir eğitim programının veya yönteminin uygulanması gerekmektedir. Bu çocuklara yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olacak bir eğitimin verilmesi o bireyler açısından olduğu kadar toplum açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu bireyler doğru eğitildikleri taktirde ülkenin bilim, sanat, spor, devlet yönetimi vb. alanlarında büyük yararlılıklar gösterebilirler. Özel ve üstün yetenekli çocuklara kendi yetenekleri doğrultusunda farklılaştmlmış bir eğitimin verilebilmesinin ilk basamağı erken tamlama yapılabilmesi açısından ilköğretim okullarıdır. Bu amaçla öncelikli olarak ilköğretim okullarındaki özel yeteneğe sahip öğrencilerin tespit edilip yönlendirilmesiyle ilgili mevcut durumun gözlenmesi gerekmektedir. Bu araştırmada öncelikli olarak Resim dersine özel yeteneği olan öğrencilerin ilköğretim 1. kademede Sınıf öğretmenleri tarafından, 2. kademede Resim-İş branş öğretmenleri tarafından tespit edilme gereği duyulup duyulmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Daha sonra Sınıf öğretmenlerinin ve Resim öğretmenlerinin tespit ettikleri özel yetenekli öğrencilere yönelik ne gibi uygulamalar yaptıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu araştırma İzmir ili Buca ilçesindeki bütün ilköğretim okullarmı kapsamaktadır. Uzman görüşlerinden faydalanılarak araştırmacı tarafından hazırlanan 2 farklı veri toplama aracından birisi Resim-İş öğretmenlerine diğeri ise her okuldan rasgele seçilen bir Sınıf öğretmenine uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesi sonucunda elde edilen sonuçlardan bazıları şunlardır; 1. Özel resim yeteneğine sahip öğrencileri tespit etme konusunda Resim öğretmenleri Sınıf öğretmenlerine göre daha etkindir.Vİİİ 2. Özel resim yeteneğine sahip öğrencilere ders içinde ve ders dışında özel bir yöntem uygulayan Resim öğretmenlerinin oranı Sınıf öğretmenlerine göre daha fazladır. 3. Sınıf öğretmenlerinin önemli bir kısmı Resim dersleriyle ilgili olarak kendisinin yeterli bilgi donanımına sahip olduğunu düşünmemektedir. Yukarıdaki bulgularla göre Sınıf öğretmenlerinin Resim dersi eğitimiyle ilgili olarak hizmet içi eğitime tabi tutulmaları gerekliliği ortaya çıkmıştır. Ancak konuyla ilgili olarak asıl önemli çözüm Resim derslerine branş öğretmenlerinin girmesiyle sağlanacaktır. Tespiti yapılan özel yetenekli öğrencilerin eğitimiyle ilgili olarak ülkemizdeki uygulamalar gözden geçirilmeli, farklı ülkelerdeki sistemler araştırmalı, ülkemize uygun bir sistem en kısa sürede gerçekleştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT In every community; presentation of equal education opportunity is a necessity of main human rights. However; it is one of the first conditions of the contemporary education that all individuals' different peculiarities must be appreciated while equal education opportunities are obtained. As superior and special talented students show very different personality and peculiarity of growing according to their coevals; it is necessary that a different education program and method must be applied directed at these individuals. Applying an education that will help these children for improving their capabilities, has a big importance also for community as that individuals. When these individuals are educated truely, they can indicate big benefits in fields of science,art,sport,management of governmet,etc of country. The first step of being able to give an education that is become different in a direction of their own capabilities to special and superior talented children, is primary schools because of being able to diagnose early. For this intention; at first, present statement connected with fixing and guiding special talented students in primary school, must be observed. In this study, as priority; it is tried to determinate that by class teachers at first grade and by art-work lesson teachers at second grade, is there a necessity for fixing students who have capabilities for art lesson. And then it is tried to determinate that what class and art teachers doing application for fixing special talented studends for art lesson. This study contains the whole primary schools in Buca county of İzmir City. One of he two different tools of data collecting that was prepared by benefitting from expert sights jy researcher, has applied to art-work teachers and the other tool has applied to a class teacher vho has choised randomly. At the end of analysing the datas, some of the obtained results are these below; 1. At fixing the special talented students for art lesson, art teachers are more effective han class teachers. 2. The number of art teachers who are applying a special method to special talented tudents for art lesson in lesson and out of lesson, is much more than class teachers. 3. An important part of class teachers do not think they have enough information bout giving art lessons. According to the findings at the top, it has appeared that there is a necessity that class sachers must be subjected to education in service about education of art lesson. On the other hand, the real important solving about this subject will be obtained by itering branch teachers to the art lessons. Connected with education of special talented students whose fixing are done about tern; the applications İn our country must be appreciated again, systems in other countries ust be researched, and a system fit for our country must be realized in a short time.