Kambiyo senetlerinde zamanaşımı
Limitation of action by bill of exchange, promissory note and check
  1. Tez No: 162680
  2. Yazar: KAĞAN SUSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HANİFE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET“Kambiyo senetlerinde zamanaşımı”konulu çalışmamız üç ana bolum ve 10 paragraftan oluşmaktadır. Birinci bölümde; genel olarak zamanaşımı kavramı ile kambiyo senetleri ve temel borç ilişkisinin karşılıklı durumları incelenmiş daha sonra, kambiyo senetlerinde zamanaşımı sürelerinin incelenmesine geçilmiştir. Türk Ticaret Kanunu 'nda, kambiyo senetleri, poliçe hükümleri esas alınarak incelendiğinden, çalışmada kanunun sistematiğine uygun olarak, ilk önce poliçede zamanaşımı süreleri detaylı bir şekilde incelenmeye çalışılmıştır. Bono ve çekte zamanaşımı süreleri ise, poliçeden ayrılan yönleriyle incelenmiştir. İkinci bölümde; ilk olarak zamanaşımının kesilmesi, zamanaşımını kesen sebepler ve kesilmenin hükümleri, ayrıntılı olarak incelenmiş ardından kambiyo senetlerinde özel olarak düzenlenmemiş olan zamanaşımının durması konusu genel olarak incelenmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde; zamanaşımının sonuçları başlığı altında, zamanaşımına uğrayan kambiyo senedinin hukuki niteliği ve zamanaşımının dava sırasında ve icra takibinde ileri sürülmesi incelendikten sonra, kambiyo senedi alacağı zamanaşımına uğrayan hamilin sahip olduğu imkanların incelenmesine geçilmiştir. Bu başlık altıda ise, temel borç ilişkisine dayanan talep hakkı, sebepsiz zenginleşme davası ve karşılığın devri konuları incelenmiş ve son olarak da kambiyo senedi alacağı zamanaşımına uğrayan hamilin terditli dava açması incelenmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The study called“Limitation of Action by Bill of Exchange, Promissory Note and Check”consists of three main chapters and ten paragraphs. In first chapter; firstly, the limitation of action and the obligationary relationship from which the bill of exchange, promissory note and check raise are examined. Then the limitation of action by bill of exchange is examined elaborately as using in Turkish Commercial Code. Limitations of action by promissory note and check are examined the aspects of differences. In the second chapter; firstly the interruption of limitation of action, reasons and results of interruption are examined elaborately then stop off limitation of action has been tried generally. In the third chapter; under the topic of the results of limitation of action, attribute relating to law of bill of exchange, promissory note and check that has been elapsed and to drive the exception of limitation of action forward during the trial are examined. After the limitation of action is elapsed, bearer's demands arise from obligationary relationship, unjust richment (Turkish Commercial Code Art. 644) and change of provision owner are examined. VI