Kambiyo senetlerinde sebepsiz zenginleşme
Unjust enrichment in bills of exchange
  1. Tez No: 797301
  2. Yazar: EZGİ KARABAYIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLHAMİD OĞUZHAN HACIÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kambiyo senetlerinde kural olarak taraflar arasında temel ilişki mevcut bulunmaktadır. Kambiyo senedinin içerdiği hak ise temel borç ilişkisinden bağımsız bir haktır. Kambiyo senedinden kaynaklanan hakkın talep edilebilmesi için asıl borçlu sıfatının tespiti önemli bir yer tutmaktadır. Poliçede senedin kabul edilmesi halinde muhatap, bonoda ise düzenleyen asıl borçludur. Hamil, alacağını tahsil edebilmek için kambiyo senetlerinden kaynaklı talep ve takip hakkına başvurma, karşılığın devri veya temel ilişkiye dayanarak alacağı tahsil edebilme imkânlarına sahip bulunmaktadır. Kambiyo senetlerinde kaynaklı talep hakkından biri de Türk Ticaret Kanunu madde 732'de düzenlenen kambiyo senetlerinden kaynaklı sebepsiz zenginleşme davasıdır. Kambiyo senetlerinden kaynaklı sebepsiz zenginleşme davasının açılabilmesi için senedin zamanaşımına uğraması veya hamilin müracaat borçlularına başvuru hakkını yitirmesi gerekmektedir. Çalışmamızda kambiyo senetlerinde sebepsiz zenginleşme kurumunun düzenleme amacı, Türk Borçlar Kanunu'ndaki sebepsiz zenginleşme kurumu ile arasındaki benzer ve farklı yönleri, alternatif hukuki yol olan temel ilişkiye dayanma ve karşılığın devri müesseseleri, kambiyo senetlerinde zamanaşımı, kabul, ödeme, kabul etmeme/ödememe protestolarının düzenlenmesi gibi kavramların açıklanması, kambiyo senetlerinden kaynaklı sebepsiz zenginleşme davasının hukuki niteliği ve başvurma şartları gibi konulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a basic relationship between the parties in bills of exchange as a rule. The right contained in the bill of exchange is a right independent of the basic debt relationship. In order to claim the right arising from the bill of exchange, the determination of the title of the principal debtor has an important place. In case of acceptance of the deed bill of exchange the addressee is the debtor and the issuer is the principal debtor of bond and checks. In order to collect the receivables, the holder has the opportunity to apply for the right of demand and follow-up arising from the bills of exchange, transfer the provision or collect the receivable based on the basic relationship. One of the right request arising from bills of exchange is the lawsuit for unjust enrichment arising from bills of exchange regulated under article 732 of the Turkish Commercial Code. In order to sue for unjust enrichment arising from bills of exchange the deed must be time-barred or the holder must lose right to apply to the debtors. In our study, the purpose of regulation the unjust enrichment of the institution of bills of Exchange, its similarities and differences between and the institution of unjust enrichment under Turkish Law of Obligations, institutions of relying on the basic relationship and transfer of provision, which is an alternative legal way, explanation of concepts such as prescription in bills of exchange, acceptance, payment, non-acceptance - non-payment protests and subjects such as the legal nature of the unjust enrichment lawsuit arising from the bills of exchange and the conditions of application are included.