Nâbî'nin Farsça Divançesi (tahkikli metin)
Persian Divan of Nâbî (criticized text)
  1. Tez No: 162692
  2. Yazar: NEDİM ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışma; Nâbî'ye ait Farsça Divançe'nin, tenkitli metni ve tahlilinden ibarettir. Çeşitli kütüphanelerde yazma nüshaları halinde bulunan Divançe'si, edebi ve tarihi açıdan önemli olması tartışılmaz bir gerçektir. Bu tez birincisi giriş olmak üzere üç bölümden oluşur. Giriş bölümünde, Osmanlı Devleti'nin siyasi, toplumsal, ikitisadi ve edebi yapısı üzerinde kısaca duruldu. Birinci bölümünde, Nâbî'nin hayatı, edebi şahisyeti, sanatı ve özellikle Farsça Divançe' sinin yazma nüshalarının tavsifleri, imla özellikleri, kullanılan vezinler ve oluşturulan metinde işlenilen konulara değinildi. İkinci bölümde de edibin Farsça Divançe'sinin, Farsça metni verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study includes a criticized and well-determined annex of Persian Divan of Nâbî, Divan found in many libraries in written versions is incontestable for its importance from the literature and historical point of view. This study consists of three chapters, the first one being in the introduction chapter. In the introduction chapter, the political, social, economical and literary structure of the Otoman Empire are sortly mentioned. Followed by the first chapter where Nâbî's biography, his literate personality, his art and particularly Persian Divan are deeply mentioned. Furthermore translated written version's of Nâbî's Persian Divan, its spelling textures measures used and themes of the text are deal with in the second chapter, the Persian Written text of Nâbî's Persian Divan is given.