Sevinç Çokum'un 'Gülyüzlüm' adlı eseri üzerine cümle (sentaks) çalışması
Sentence study about Sevinç Çokum's opus 'My Roseface'
  1. Tez No: 162696
  2. Yazar: HACI EROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye Türkçesine gramer alanında kaynaklık etmiş olan gramer kitaplarındaki görüşlere dayanarak, kelime grupları ve cümle çeşitleriyle ilgili görüşler, benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmuştur. Çalışmamız esnasında gramer kitaplarında kelime grupları ve cümle bahsiyle ilgili olarak, yapılan tanımlara bakıldığında kelime grupları ile ilgili genelde aynı tanımlanıl yapıldığı, görüş ayrılıklarına pek gidilmediği, cümlenin tarifinde yine benzer görüşlerin ortaya konulduğu görülmektedir. Görüş ayrılığına düşülen konu ise cümle çeşitlerinin sınıflandırılmasıdır. Bu çalışmada, mümkün olduğu kadar Muharrem Ergin ve Metin Karaörs'ün görüşleri esas alınarak, mukayeseli bir çalışma yapılmıştır. Ancak, Muharrem Ergin ve Metin Karaörs'ün eserlerinde incelemeye almadığı bazı konular diğer araştırmacılarımızın eserlerinden yararlanılarak incelemeye alınmıştır. Araştırmacıların kelime grupları ve cümle bahsiyle ilgili tanımlan değerlendirilmiş benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmuştur. Kelime grupları ve cümle bahsinde ilk olarak konuyla ilgili kaynaklar taranmış, bu görüşlere örnekler, Sevinç Çokum'un "Gülyüzlüm5' adlı romanından seçilmiştir. Konuyla ilgili araştırmacıların sınıflandırmasına bakıldığı zaman kelime gruplarım ikilemeler, bağlama grupları, tamlamalar (sim ve sıfat tamlamaları), birleşik kelimeler (birleşik fiiller ve birleşik isimler), unvan grubu, ünlem grubu, sayı grubu, edat grubu, kısaltma grubu, fiil grubu (İsim-Fiil), partisip gruptan (sıfat-fiiller, isim-fiiîler), zarf-fiil grubu olarak ele aldıkları görülmektedir. Cümle konusunda ise cümleleri, yüklemlerine, Anlamına, unsurlarının sıralanışına ve yapılarına göre sınıflandırdıkları görülmektedir. Ancak, araştırmacılar, girişik cümle bahsinde görüş ayrılıklarına düşmektedirler.
Özet (Çeviri)
u SUMMARY İn this work, the opinions, similariter and differences which are related with the word groups and veriety of senterencer were pointed out, basing on the opinions in grammar books which helped,“The Turkish of Turkey”as a source in grammar section. During our work, whewn it is checked out the definitions which are related whith the word groups and topic of sentence in grammar books, it is seen to be pointed out the similar opinions on the sentece description, on disparity of views and again, same defining which is related with tehe word groups. The topic which caused disparity of viwens is classfiying of varitey of sentences. İn thirs work, as possible as we can base on the opinions of Muharrem Ergin and Metin Karaörs, a compared work was done. Definitions, about the woerd groups and topic of sentence, of researchers were revised and the differences were pointed out. On word groups and topic of sentence, firitly, the sources on the subject was seanched and examples of this opinions were chosen from the novel“Gülyüzlüm”which was written by Sevinç Çokum. When we checked the classifications, on the subject, of researchers, it is seen that they had taken word groups up as reduplications, connection groups, compounds, compound words, title groups, interjection groups, number groups, preposition groups, abbreviation groups and gerunds, if it is about the sentence; it is seen mat they have classified the sentences according to their verbs, meanings, sguences of their pants and their structures. Bat, it is seen that the researchers have disparity of views on complex sentence.