Adıyaman eğitim tarihi (1923 - 2004)
The history of education in Adıyaman
- Tez No: 162697
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Adıyaman, Malatya iline bağlı bir kaza iken 1 Aralık 1954 yılında il oldu. Adıyaman'ın eğitim tarihine başlamadan önce, ülkemizin mutlakiyet, meşrutiyet, kurtuluş savaşı dönemi ve Cumhuriyetten sonraki eğitim tarihi kısaca anlatıldı. O dönemlerde ülkemiz genelindeki eğitim durumu ile Adıyaman eğitimini karşılaştırmaya çalışıldı. Adıyaman'ın eğitim tarihini 1923-1954 yıllan arasında ayrı, 1954 yılından sonraki dönemde merkez ve ilçeleri tek tek ele alınmıştır. Okulöncesi, ilköğretim, ortaöğretim, yaygın eğitim, özel eğitim, yurt ve pansiyonlar, yüksek öğretim alanlarında eğitim tarihini ilçeler bazında anlatılmıştır. Adıyaman'da eğitimde derin izler bırakan trahom hastalığı 1950 yılından sonra salgın halde yaşanmıştır. Bu göz hastalığı yüzlerce insanımızın görme özürlü olmasma neden olmuştur. Uzun yıllar insanlar okula gidememiştir. 1927 yılından itibaren 3 yıl ve 5 yıl süreli ilkokullar açılmaya başlamıştır. 1955 yılından sonra ortaöğretim alanında okullar açılmışta. Yükseköğretim alanında, înönü Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesine bağlı çeşitli bölümler açılmıştır. Eğitimle ilgili istatistiksel bilgiler öğrenci, öğretme, derslik, okul vs. alanlarda açıklamaları içermektedir.
Özet (Çeviri)
Adıyaman became a city on 1 December 1954 while it was ance a district connected to Maltya Befaro esterin the history of education in Adıyaman, the researcher in our country during, Independence war pelods and after the declaration of republic. The objective of the research is to compare the deucation throughant our country with the education in Adıyaman. The histary of education in Adıyaman is studied in two differint periods; one period induding the years between 1923-1954 and the ather starting with 1954. all the districts are dealt with one by one in the period after 1954. The history of education in Pre-scholl, Primary School, Secondary Scholl, Education, Private Scholl, Dormitories and Pansions and Higher Education is explained in accordance with each district seperately. Trachoma, an epidemic eye illness, appeared in Adıyaman after 1950 and it had a great influence on tihe education in Adıyaman causing a lot of our people become blind Thus; many people couldn't attend school for hong years. Primary Scholls that have 3 and 5 years of education started to open in 1927 while secondary schools opened after 1955, some departments at İnönü University and Gaziantep university also opened. The study includes some statistical information abaut student, teacher, classroom, scholl, etc.