Sevinç Çokum'un hikayelerinde sentaks çalışması
The Study of syntax in the stories of Sevinç Çokum
- Tez No: 72013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NERGİS BİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 451
Özet
ÖZET Dilbilgisi, dillerin doğuş, gelişme ve yazılış özelliklerini aynı zamanda doğru kullanılış kurallarını ortaya koyar. Genel bulanışlardan ve dil mimarları olan şair ve yazarların eserlerinden seçilmiş örneklere dayanan bu kurallar dilimizin esasım oluşturur. Sanatçılar düşünce ile dilin köklü ilintisini ortaya koyarak Türk dilini en güzel bir şekilde kurup, düşünüp, gerçekleştiren kişiler oldukları için onların eserleri de dilin dolayısıyla toplumun bir aynasıdır. Uygarlık basamaklarına göre yükselen olgunlaşan dil sanatçılar elinde işlenerek özlü ve sağlam bir kültürel özellik kazanmaktadır. Günümüzün başarılı yazarlarından Sevinç Çokum'un hikâyelerini sentaks bakımından inceleyerek yaşayan Türkçemizin özelliklerini görmeye ve göstermeye çalıştık. Aynı zamanda dilimizin değişik cümle yapılarıyla yerinde kullanılmış kelime ve kelime gruplarıyla en güzel biçimde sunuluşuna tanık olduk. Çalışmamızın sentaks bakımından yarar sağlamasının yanı sıra yazarın üslubu hakkında da ip uçları vereceğini umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Ill ABSRACT Grammar iscencerned with the birth of the languages,-their improvement and the properties of writing and the rules to use the language properly, as well. These rules that have been formed as aresult of the general use of the language and that depend on the chosen examples of poets and writers, who are the architects of the language, build the basis of the language. Since artists believe in the radical relatronship between ideas and language, they express their ideas and thoughts prefectly; for this reason their works are the mirror of the society. The language that develops and becomes mature as the civilization improves gains an important and cultural quality by being embroidered by artists. By looking into the stories of Sevinç Çokum, one of today's success ful authors, for syntax, we have tried Turkish. We have also observed the presentation of the language perfectly, with various sentence structures and the true use of word and word groups. We hope that our work will not only be useful about the syntax of our language but it will also give clues about the author's style.