Sevinç Çokum'un romanlarındaki fiillerin görünüş ve kılınış yönünden incelenmesi
Studying the verbs in Sevinç Çokum's novels in terms of aspect
  1. Tez No: 187450
  2. Yazar: CÜNEYT AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET AKÇATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
iiTEZ ÖZÜSevinç ÇOKUM' un Romanlarındaki Fiillerin Görünüş ve Kılınış yönündenincelendiği bu tezde, yazarın ?Çırpıntılar? romanı tamamen, ?Karanlığa DirenenYıldız?, ?Bizim Diyar? adlı romanları da kısmen incelendi..Tez iki bölümden oluştu.Birinci bölümde zaman ve kip kavramları hakkında ilim adamlarının ifadeettikleri düşünceler üzerinde duruldu.kinci bölümde ?Görünüş?, ?Zaman Kaymaları?, ?Aspekt?, ?Bakış? terimleriaçıklanarak zaman kaymalarının sebepleri ile zaman kaymalarının tespitinde uygulananmetot hakkında bilgi verildi. Ardından isimleri zikredilen romanlardaki görünüşörnekleri kendi içlerinde alt başlıklar halinde sunuldu. ?Görünüş? bahsinden sonra?Kılınış? konusu ele alındı. Kılınışın tanımı ve kılınış üzerine söylenenler bu kısımdadile getirildi. Kılınış çalışmasında söz konusu romanlarda tespit edilen fiiller a)Meydana geliş tarzlarına b) Zaman türüne c) Etki yönüne göre incelendi ve liste halindeverildi.Tezin sonuç bölümünde bu çalışma esnasında elde edilen tespitler beyan edildi.
Özet (Çeviri)
iiiABSTRACTMASTER THES S SUMMARYSTUDYING THE VERBS IN SEV NÇ ÇOKUM?S NOVELS IN TERMS OF?ASPECT?Cüneyt AKKUŞThe Department of The Turkish Language and LiteratureAfyon Kocatepe University The Instıtue Of Social ScienceAugust 2006Adviser: Doç. Dr. Ahmet AKÇATAŞIn this thesis on which the actions in Sevinç ÇOKUM?s novels that have beenexamined from the aspect of appearance,the author?s novel named ?ÇIRPINTILAR?has been completely examined and the novels ?KARANLIĞA D RENEN YILDIZ? and?B Z M D YAR? have been partialy examined.The thesis consists of two section.On the first section,we mentioned ideas of some scientists about time and mood.On the second section,terms of aspect,view and tense transfer were explainedand we informed about the reasons of tense transfers and method which was used fordiscovering the tense transfer.After the aspect we examined the manner of action .Thenexamples of aspect on nowels which were mentioned on first paragraph were arrangedin order.We informed about manner of action?s description and ideas about it.On thismanner of action study,verbs of novels were examined according to it?s a-form style b-tense kind c-effect and we listed themOn conclusion part,we expressed inventions which are found during this study.