Karacaoğlan'ın şiirlerinde anlam sapmaları
Semantic deviances in Karacaoğlan's poetries
  1. Tez No: 162708
  2. Yazar: YILMAZ IRMAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu çalışma; Karacaoğlan'ın şiirine, şiir dilinde başvurduğu anlam sapmalarına, bilimsel yönden getirilen yeni bir bakış açısını içerir. Öznel yorumlardan ziyade bilimsel nitelikli tespitleri, bu tespitler ışığında ulaşılan birtakım yargılan taşır. Karacaoğlan'ın şiirlerinde başvurduğu anlam sapmalarının, şiirine ne kattığı, şiir dilinin hangi nitelikleri taşıdığı gerçeğini bulmayı amaçlar. Çalışmamızın giriş bölümünde; Karacaoğlan'ın hayatı, sanatı ve şiirlerinde kullandığı temalara değindik. Bunun amacı, onun şiirinin kimliğine ait alt bilgileri ve onların niteliğini ortaya koymaktır. Birinci bölümde; Karacaoğlan'ın şiir dili, dilbilim ve şiir dili, şiir dili ve konuşma dili, şiir dilinde konuşma dilinden yararlanma ve şiir dilinde yöresel sözcüklerden yararlanma üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise; şiir dilinde sapmalar konusunda genel bir bilgi verilerek, anlam sapmaları ve diğer sapmalar ile ilgili, Karacaoğlan'ın şiirlerinde tespit edilen örnekler açıklanarak gösterilmiştir. Kısaca, Karacaoğlan'ın şiir dilinde kullandığı anlam sapmalarının; onun şiirinin anlam dünyasını zenginleştirdiği, Türkçe'nin kullanımı yönünden güçlü ve mükemmel örnekler oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study contains a linguistically new point of view to Karacaoğlan's poems, to the semantic diversities he referred in the poetic language in his poems. It also contains scientific establishments rather than subjective commentaries, and some judgments achieved in the light of those establishments. It aims to find out what the diversities which Karacaoğlan referred contributed to his poems; what qualities his poetic language has. In the introductory part of this study, we mentioned Karacaoğlan's life, art and the themes he used in his poems. The purpose for this is to introduce the secondary information about the identity of his poetry and their quality. In the first section, Karacaoğlan's poetic language, linguistics and poetic language, poetic language and spoken language, utilization of spoken language in poetic language and utilization of local words in poetic language were emphasized. In the second section, general information is given about diversity in poetic language and the examples of semantic and other types of diversities found in Karacaoğlan's poems are illustrated. Shortly, it was found that the semantic diversities in Karacaoğlan's poetic language enrich the semantic nature of his poetry; and that they form strong and perfect examples in the use of Turkish.