XVI. yüzyılda Erzurum eyaleti'nde vakıflar
The foundations in Erzurum state in the 16th century
- Tez No: 162727
- Danışmanlar: PROF.DR. ENVER KONUKÇU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ XVI. YÜZYILDA ERZURUM EYALETİ'NDE VAKIFLAR Ümit KILIÇ Danışman: Prof. Dr. Enver KONUKÇU 2005, sayfa:255 Jüri: Prof. Dr. Enver KONUKÇU Prof. Dr. Mücteba İLGÜREL Prof. Dr. Selçuk GÜNAY Doç. Dr. Mehmet İNBAŞI Yrd. Doç. Ersin GÜLSOY Bu çalışmada 1 6. asırda Erzurum Eyaletinde kurulmuş olan vakıflar ele alınmış ve tespit edilebilen vakıf müesseseleri dört bölüm altında incelenmiştir. Araştırmanın giriş bölümünde vakıf kurumunun tarihçesi ve mahiyeti ortaya konulmuştur. Birinci bölümde cami vakıfları ve mescit vakıfları, ikinci bölümde medrese vakıfları, üçüncü bölümde zaviye vakıfları, dördüncü bölümde ise diğer vakıflar başlığı altında türbe, hankâh, çeşme, evlat vakıfları ve benzeri vakıflar incelenmiştir. Her bölümün kendi bünyesindeki vakıfların kurucuları, kuruluş tarihleri, idarecileri, gelirleri, masrafları ve çalışan personel sayısı ve nitelikleri hakkındaki bilgiler çağdaş kaynaklara başvurularak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PH. D. THESIS THE FOUNDATIONS IN ERZURUM STATE IN THE 16 th CENTURY by Ümit KILIÇ Supervisor: Prof. Dr. Enver KONUKÇU 2005, Pages:255 Jury: Prof. Dr. Enver KONUKÇU Prof. Dr. Mücteba İLGÜREL Prof. Dr. Selçuk GÜNAY Ass. Prof. Mehmet İNBAŞI Ass. Prof. Ersin GÜLSOY In this study, the foundations established in Erzurum State in the 16. century are examined and those defined are divided into four categories. The introduction section is about the history of foundation institutions and their nature. Mosque and masjid foundations are handled in the first part, part two analyses madrasah foundations, part three gives information about zawiya foundations and part four is related to the rest. Under these subtitles, tombs, hankahs, fountains are son and other foundations are studied. Information on the founders, foundation dates, managers, incomes and expenditures, and the employed stuffof these foundations has been obtained through a detailed examination of the contemporary sources.