Asgari gelir hakkının bölüşüm teorisi çerçevesinde tarihsel gelişimi ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Historical development of minimum income rights with limitation of distribution theory and it's applicability in Turkey
- Tez No: 162728
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ÇIMAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, asgari gelir hakkı kavramının insanlık için arz ettiği önemdir. Asgari gelir hakkı, devletin her bir üyesine ortak bir hak olarak garanti edilen bir haktır. Bu anlamda, asgari gelir ve gelir dağılımı kavramlarının tarihsel süreç içindeki değişik uygulamalarına değinilip, bölüşüm teorisi çerçevesinde Türkiye'deki uygulanabilirlik durumu ele alınmıştır. Çalışmada, Türkiye'de asgari gelir hakkının uygulanmasına yönelik bilgiler sunularak, her bireyin doğuştan sahip olması gereken bir hak olduğu konusu analiz edilmektedir. Bu anlamda, bu çalışmada Türkiye'de asgari gelir hakkının uygulanabilirliği incelenmiştir. Gelir dağılımının ürkiye'de bozuk olması, asgari gelir kavramının benimsenmesi ve uygulanmasına büyük bir engel oluşturmaktadır. Genel Sağlık Sigortası kavramı yeni yeni yerleşmeye başlamasına rağmen, uygulamada her birey, Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilmek için belli bir katılım payı ödemek zorundadır. Aksi taktirde kişi, tek çatı altında toplanan bu sistemden yararlanamayacaktır. Öte yandan yüksek olan yoksul nüfusunun azaltılmasına yönelik müdahaleler arasında da yer alan asgari gelir hakkı kavramı, herkesin sahip olması gereken temel bir hakkı ifade etmektedir. Gelirin eşit bölüşümü, uygulamada henüz Türkiye'de yeterli düzeyde olmadığı için asgari gelir hakkı gelecek dönemlere yönelik yapılacak çalışmalar ve uygulamalarla gerçekleşebilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to submit of importance of minimum income right for humanity. Minimum income right is guaranteed a right that as a common right is given by country. In order to do this, the different historical applications of minimum income and income distribution have been exhibited and situation of applicability in Turkey with limitation of distribution theory have been analyzed. The study also provides information about application of minimum income right in Turkey and its neccesity as believed to be a natural right of every person. In that mean, in this study, applicability of minimum income rights in Turkey have been analyzed. Destroyed of income distributions prevents to adopt and to application in Turkey. Although concept of Common Health Insurance is prevented nowadays, everyone can add the Common Health Insurance with paying contribution share in application. Otherwise, the person couldn't profit this system. The other hand, minimum income rights that is which between interfere of to decreasing of poor population is high, expressions that everyone has to has guaranteed a basic right. Because of equality of income distributions is not enough in applicaiton in Turkey, minimum income rights can realize with studies and applications about.future