4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanuna göre kapıdan satışlar
Door-to-door sales according to Consumer Protection Law no 4077
  1. Tez No: 63642
  2. Yazar: MURAT AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
II ÖZET Günlük hayatımızda bazı satıcıların, mal satış faaliyetlerini işyeri dışında yürüttükleri, hizmet sunanların da hizmetlerini işyeri dışmda sundukları görülmektedir. Özellikle bu faaliyetler, tüketicilerin ev veya işyerlerinde gerçekleşmektedir. Özellikle 1970 li yıllardan sonra bu tür işlemlere, gittikçe artan bir şekilde karşılaşılmıştır. Mal satma veya hizmet sunma esnasında yapılan hukukî işlemler, tüketicilerin aleyhine işlemeye başlamış, mevcut yasal düzenlemelerse, tüketiciyi korumakta yetersiz kalmıştır. Tüketiciler tarafından gelen yoğun şikâyetler ve bu alanda mevcut hukukî boşluğu doldurmak amacıyla, Kanunkoyucu, 08.03.1995 tarihinde 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'u kabul etmiştir. Bu Kanun, 08.09.1995 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu Kanun, birçok yönden tüketiciyi koruyan hükümleri içermektedir. Araştırma konumuz olan“kapıdan satışlar”da, TKHK m. 8-9 hükümleriyle düzenlenmiştir. Kapıdan satışlar ; işyeri, fuar, panayır gibi satış mekânları dışmda, tüketicinin önceden çağrısı olmaksızın yapılan, satıcının taşınır mal teslim etmesi veya hizmet sunması karşılığında tüketicinin bedel ödeme borcu altma girdiği, asgarî değeri her yıl Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından arttırılan tecrübe veya muayene şartlı satışlardır (TKHK m.8/I ve m.8/VII). Kapıdan satış sözleşmesinin tarafları“satıcı”ile“tüketici”dir. Bu kavramların hangi anlamlarda kullanıldığı, TKHK m.3/f ve m.3/g hükümleriyle izah edilmiştir. Kapıdan satış sözleşmesi, her sözleşmenin kurulmasında gerekli olan esaslı unsurlar üzerinde taraf kadelerinin uyuşmasıyla meydana gelir. Kapıdan satış sözleşmesinin esaslı unsurları; 1- Mal veya hizmet, 2- Bedel, 3- Mal veya hizmetle bedelin değiştirilmesi konusunda taraflar arasındaki anlaşma, 4- Kapıdan yapılma unsurudur. Kapıdan satış sözleşmesinin kurulması için herhangi bir şekil şartı aranmamıştır. Ancak isbat kolaylığı açısından yazılı şekilde yapılması gerekir.Ill Kapıdan satış sözleşmesinin en önemli özelliği, işlemin kapıdan yapılması ve tüketiciye kanunen tanınan cayma hakkının varlığıdır (TKHK m.8/II). İşlemin kapıdan yapılması, satıcının işyeri dışında önceden mutabakat olmaksızın yapılmasını ifade eder. Tüketici, kanunen sahip olduğu cayma hakkım herhangi bir gerekçe göstermek zorunda olmaksızın kullanabilir. Cayma hakkı, malın teslim alındığı ya da hizmetin ifa edildiği tarihten başlayarak, yedi gün içinde kullanılabilir (TKHK m.8/II). Cayma hakkı bu sürede kullanılmazsa, satılan mal veya hizmet onaylanmış sayılır. Kapıdan satış sözleşmesinde tüketicinin ödeyeceği bedelin peşin, taksitle veya ön ödeme şeklinde olması mümkündür. Kapıdan satış sözleşmesi, kanunen geciktirici şarta bağlı bir sözleşmedir. Bunu sonucu olarak, tüketici, tecrübe veya muayene süresi içinde, satılan mal ya da hizmeti onaylaymcaya kadar, kapıdan satış sözleşmesi askıdadır. Bu askı döneminde, satılan mal tüketiciye teslim edilmesine rağmen, mülkiyet hakkı halen satıcıdadır (BK m.219/I). Keza bu askı dönemi sona erinceye kadar, yarar ve hasar da satıcıya aittir (BK m.183/111). Geciktirici şart, yani onaylama gerçekleşince, satılan malm mülkiyet hakkıyla birlikte yarar ve hasarda tüketiciye intikal eder. Kapıdan satış sözleşmesinin tarafları arasmda çıkacak uyuşmazlıklar için özel başvuru yollan kabul edilmiştir. Belli miktarın altmda kalan uyuşmazlıklar için taraflar, özel görevli“Tüketici Mahkeme”lerine başvurmadan önce, özel olarak kurulan“Tüketici Sorunları Hakem Heyeti”ne başvurmak zorundadır (TKHK m.22/TV). Ancak bu heyetlerden alınacak kararlar, sadece tüketici mahkemelerinde delil olarak ileri sürülebilir (TKHK m.22/V). Bu yüzden, bu heyetlerden verilecek karara uyulmaması halinde, taraflar, tüketici mahkemelerine başvurmak durumunda kalır (TKHK m.23). Ayrıca satıcı, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleriyle öngörülen yükümlülükleri yerine getirmediği takdirde, idarî makamlar tarafından, TKHK m.25 hükmünde öngörülen idarî para cezalarına çarptırılır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In our daily life, it is seen that some sellers sell products outside shops and those who deal with services carry out their work outside workplaces. These activities are carried out at homes or workplaces of consumers. Such activities are more likely to be seen especially after the years 1970s. Legal procedures applied during selling property and serving have started to be against consumers and existing legal regulations have remained insufficient in protecting customers. Upon plenty of complaints by consumers, Consumer Protection Law (CPL) No 4077 has been enacted on 08.03.1995 to enforce the existing legal application. This law includes several provisions protecting customers. Our research subject“Door-to-Door Sales”has been regulated according to the provisions of articles 8-9 of Consumer Protection Law. Door-to-Door Sales are the sales carried out outside shops, fairs, without pre-invitation of consumers in which buyer undertakes to pay the costs after seller supplies property and serves and of which minimum value is increased by the Ministry of Industry and Trade each year requering experiment and examination (art. 8/1 and art.8ATI CPL.). The parties of Door-to-Door Sales Contract are“the seller”and“the buyer”. Their conceptual meanings have been explained according to the provisions of art. 3/f and 3/g of CPL. Door-to-Door Sales Contract consist of the agreement of parties on requirements for preparing contract and realization of the requirements in the art. 8 of CPL. Reguired elements of Door-to-Door Sales Contract are ; 1- Property or service, 2-Cost and property, 3- Agreement between parties on exchanhing property and service.No validity requirement is essential for preparing Door-to-Door Sales Contract. It should be organized in a written way just to prove it easily. The most important feature of such contracts is the withdrawal right for the consumer (art. 8/II CPL.). Consumer can use this right without having to declare any reason. The withdrawal right begins on the date property was received and it can be used within seven days (art.8/II CPL). It this right can not be used within that period, property or service is supposed to be approved. It is possible for consumer to pay cash or on credit. Door-to-Door Sales Contract is a contract based on legally retarding requirement. As a result of this, the Contract is suspended till consumer approves the property or service within experimenting and examining. Within this period, although the property is received by the buyer, right of possession belongs to seller (art.219/I Law of Obligations). On the other hand, interest and damages belong to the seller within the same period (art. 183/III Law of Obligations). Retarding right together with right of possession is transferred to consumer when the sale is performed. Special ways of application have been agreed for the probable disputes between parties of the contract. Consumers must apply first to“ Chamber of Arbitrage for Consumers Problems”before they apply to“Consumer Courts”for smaller amounts (art. 22/IV CPL.). For that reason, parties apply to Consumer Courts unless parties obey the decisions made by these Committees (art. 23 CPL.). Apart from these, sellers are fined by the administrative aouthorities unless duties and responsibilities are performed stated in Consumer Protection Law as prescribed in the art. 25 of CPL.