Effects of drama practices upon learning and retaining word pairs in EFL classes
Yabancı dil sınıflarında drama uygulamalarının sözcük çiftlerini öğrenme ve akılda tutmaya olan etkileri
  1. Tez No: 162734
  2. Yazar: BİLGİ OK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLAY ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
n ÖZET Bu çalışma drama uygulamalarının yabancı dil sınıflarında sözcük çiftlerini öğrenmeye ve akılda tutmaya olan etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmanın evrenini Vezirköprü ilçe merkezinde öğretim yapan devlet lise ve dengi okulları yabancı dil sınıfları, örneklerini ise Vezirköprü'deki Vezirköprü Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Bu çalışmada 29 öğrenciden oluşan bir deney grubu ve 29 öğrenciden oluşan bir kontrol grubu olmak üzere iki grup bulunmaktadır. Drama uygulamaları rol oynama teknikleri ve drama oyunlarıyla, sözcük çiftleri“fiil + isim”eşdizimlilikleri ile sınırlandırılmıştır. Deney grubunda drama uygulamalarına yer verilirken, kontrol grubunda geleneksel dil öğretim tekniklerinden“tümce oluşturma”ve“tümce tamamlama”alıştırmaları uygulanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde t-testi kullanılmıştır. Bu araştırmada kontrol gruplu ön-test son-test model kullanılmıştır. Araştırmanın deney ve kontrol grubunu belirlemek amacıyla İngilizce dersi alan 9 A ve 9B şubelerinde 58 öğrenciye sözcük çiftleri konusunda 40 maddelik bir başarı testi uygulanmıştır. Daha sonra öğrencilerin verdikleri doğru ve yanlış cevapların dağılımı çıkarılmıştır. Öğrencilerin çoğunlukla doğru cevap verdikleri 20 madde basan testinden çıkarılmış, öğrencilerin çoğunlukla yanlış cevap verdikleri 20 madde ise başarı testi içinde alıkonulmuştur. Daha sonra 20 maddelik bu basan testi ön-test olarak tekrar 9A ve 9B şubelerinde uygulanmış ve öğrencilerin bu başarı testinden aldıkları puanların birbirine çok yalan olduğu ve düşük başarı düzeyini gösterdiği saptanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu bu şekilde 9 A ve 9B şubelerinde bulunan 58 öğrenciden oluşturulmuş ve daha sonra rastlantısal yöntem esas alınarak 9B şubesi deney grubu olarak, 9A şubesi ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir.ııı Deney ve kontrol grubunda yeni sözcük çiftleri aynı okuma metinleriyle sunulmuştur. Her iki grupta bu okuma metinleri ile ilgili okuma öncesi ve okuma sonrası sorular sorulmuştur. Fakat iki grupta da farklı dil öğretim teknikleri uygulanmıştır. Deney grubunda derslere, öğrencilerin öğrenmeye hazır olmalarını sağlamak için fiziksel ısınma çalışmalarıyla başlanmıştır. Okuma metinleri okunduktan ve sorular cevaplandırıldıktan sonra deney grubunda drama oyunları ve rol oynama etkinlikleri uygulanmıştır. Her uygulamada farklı drama oyunları kullanılmıştır. Rol oynama etkinlikleri için faydalı ifadeler bölümünde yeni sözcük çiftlerini içeren rol kartları kullanılmış ve öğrenciler grup çalışması yaparak rollerini oynamışlardır. Her ders sonunda öğretmen, dönüt sağlamak için öğrencilerin yaptıkları yanlışlar üzerinde durmuş ve bu hataları düzeltmiştir. Kontrol grubunda da aynı okuma metinleri çalışılmış ve metinlerle ilgili aynı sorular cevaplandırılmıştır. Daha sonra, verilen sözcük çiftleriyle tümcelerdeki boşlukları doldurmaya dayalı“tümce tamamlama alıştırmaları”yapılmıştır. En son olarak, verilen sözcük çiftleriyle“tümce oluşturma alıştırmaları”yapılmıştır. Her iki grupta üç haftalık bir uygulamadan sonra sözcük çiftleri deney grubunda bir drama oyunuyla, kontrol grubunda ise“boşluk doldurma alıştırmasıyla”tekrar edilmiştir. Üç gün sonra, her iki gruptaki öğrenciler ön- testteki 20 maddelik sözcük çiftlerini içeren bir son-teste tâbi tutulmuşlardır. Son- testin sonuçlarına göre, deney grubu ve kontrol grubu toplam puanlan arasında anlamlı bir fark olduğu ve deney grubunun puanlarının kontrol grubunun puanlarından daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu bulgular dikkate alındığında, drama uygulamalarının, 9. sınıf öğrencilerinde sözcük çiftlerini öğrenme ve akılda tutma becerileri üzerinde geleneksel öğrenme tekniklerine göre daha etkili olduğu söylenebilir.IV Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmaya bir giriş sunulmuştur. Bu bölüm, sorunları, çalışmanın amacı ve alanım, denenceleri ve yöntemi açıklamaktadır, ikinci bölüm, araştırmanın temelini oluşturan konular ve kavramlar hakkında detaylı bir bilgi vermektedir. Bu bölümde, drama teknikerinin neler olduğu, bu tekniklerin yabancı dil öğretiminde ne kadar önemli olduğu ve drama uygulamalarında öğretmen ve öğrencilerin rollerinin neler olduğu tartışılmaktadır. Fiziki çevre, süre, ve ısınma çalışmaları gibi drama uygulamalarındaki gerekli düzenlemeler de bu bölümde açıklanmaktadır. Bunlara ek olarak sözcük öğretiminin önemi ve sözcüklerin bazı yabancı dil öğretimi yöntem ve yaklaşımlarmdaki yeri tartışılmaktadır. Bu bölümde değinilen konulardan biri de sözcük öğrenme ve hatırlamayı etkileyen faktörlerdir. Ayrıca bu çalışmanın temel konusu olan eşdizimhliklerin öğretimi de bu bölümde tartışılmaktadır. Üçüncü bölüm, araştırmada kullanılan yöntemi sunmaktadır. Katılımcılar, kullanılan malzeme ve araçlar, araştırmanın işleyişi ile ilgili bilgi içermektedir. Vezirköprü Anadolu Lisesi 9. sınıf öğrencilerinin oluşturduğu kontrol grubu ve deney grubunda yapılan uygulamalar bu bölümde açıklanmaktadır. Dördüncü bölüm, araştırmada uygulanan deneyin verilerinin çözümlemesini tablolarla sunmaktadır. Ayrıca veri çözümlemelerinin sonuçlarım, yorumlan ile uygulanan yöntemi içermektedir. Son olarak beşinci bölüm çalışmanın sonuç ifadelerinden ve diğer araştırmalar için önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has been conducted in order to identify the effects of drama practices upon learning and retaining word pairs in EFL (English as a Foreign Language) classes. The population of this research is EFL classes in state high schools in Vezirköprü and the sampling constitutes the 9a graders at Vezirköprü Anatolian High School in Vezirköprü. There are two groups in this study: an experimental group which consists of 29 students and a control group which consists of 29 students. Drama practices have been restricted to role-play techniques and drama games. Besides, word pairs have been limited to the“verb + noun”collocations. While the experimental group has been exposed to drama practices, the control group has been exposed to traditional language teaching techniques which are“sentence formation drills”and“sentence completion exercises”. In the statistical analysis of the data, the t-test has been used. In this research, pre-test post-test control group design has been used. An achievement test which includes 40 items on word pairs has been given to 58 students who take English course in 9A and 9B classes in order to determine the experimental and control groups of the research. Then the distribution of the correct and incorrect answers of the students has been made. The 20 items which have been answered mostly correctly have been eliminated from the achievement test and the 20 items which have been answered mostly incorrectly have been kept back in the achievement test. Next, this achievement test of 20 items has been given to 9A and 9B classes as the pre-test again, and it has been observed that the scores of the students in this pre-test are similar and that they indicate a low achievement level. In this way, 58 students in 9A and 9B classes have constituted the study group of the research. Then, Class 9B has been assigned to the experimental group and Class 9A to the control group through the random method.vn be more effective upon learning and retaining word pairs than the traditional language teaching techniques. This study consists of five chapters. In the first chapter, an introduction to the study is offered. It explains the problems, the aim and the scope of the study, the hypotheses and the method. The second chapter gives detailed information about the underlying themes and concepts of the research. What is discussed here is what drama techniques are, how they are important in foreign language teaching and what the roles of the teacher and all the students are in drama practices. The requirements for drama practices such as physical environment, timing, and warm-up exercises are also explained in this chapter. In addition, the importance of teaching vocabulary and the place of vocabulary in some methods and approaches are discussed. The other point to be touched on in this chapter is the factors which affect learning and recalling vocabulary items. Teaching collocations, which is the underlying theme of the study, is also discussed in this chapter. The third chapter presents the method used in the research. It includes an account of the participants, materials, instruments and procedures of the research. This chapter also focuses on the practices which have been applied in the control group and the experimental group of the 9th graders of Vezirköprü Anatolian High School. The fourth chapter presents a data analysis of the experiment through tables. Besides, it includes the procedure applied in the analysis, results and interpretation of the data analysis. Finally, the fifth chapter comprises the concluding statements of the study and the suggestions for further researches.vn be more effective upon learning and retaining word pairs than the traditional language teaching techniques. This study consists of five chapters. In the first chapter, an introduction to the study is offered. It explains the problems, the aim and the scope of the study, the hypotheses and the method. The second chapter gives detailed information about the underlying themes and concepts of the research. What is discussed here is what drama techniques are, how they are important in foreign language teaching and what the roles of the teacher and all the students are in drama practices. The requirements for drama practices such as physical environment, timing, and warm-up exercises are also explained in this chapter. In addition, the importance of teaching vocabulary and the place of vocabulary in some methods and approaches are discussed. The other point to be touched on in this chapter is the factors which affect learning and recalling vocabulary items. Teaching collocations, which is the underlying theme of the study, is also discussed in this chapter. The third chapter presents the method used in the research. It includes an account of the participants, materials, instruments and procedures of the research. This chapter also focuses on the practices which have been applied in the control group and the experimental group of the 9th graders of Vezirköprü Anatolian High School. The fourth chapter presents a data analysis of the experiment through tables. Besides, it includes the procedure applied in the analysis, results and interpretation of the data analysis. Finally, the fifth chapter comprises the concluding statements of the study and the suggestions for further researches.