Fiziksel çekiciliğe ilişkin değerlendirmelerde bel-kalça oranı'nın adaptif önemi
The adaptive significance of waist-to-hip ratio in the assessment of physical attractiveness
- Tez No: 162742
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Özet Sunulan araştırmada işe koşulan dört çalışma ile kadının fiziksel çekiciliğine ilişkin değerlendirmelerde, bel-kalça oranının adaptif önemi incelenmiştir. Araştırma dört bölümden oluşmuştur. Bölüm I'de ilgili literatür çerçevesinde çalışmanın problem alanı tanımlanmış, çalışma amaçlan belirlenmiştir. Bölüm II'de yürütülen iki çalışmanın ilkinde, katılımcıların farklı bel-kalça oranı ve vücut ağırlıklarına sahip, 12 kadın figürüne ilişkin bir dizi özellik temelindeki değerlendirmeleri incelenmiştir. Çalışma bulguları, katılımcılarının değerlendirmelerini daha çok bel- kalça oram boyutunu esas alarak yaptıklarını ortaya koymuştur. İkinci çalışma ile, birinci çalışma bulguları, geliştirilen bir göz-izleme sisteminden yararlanılarak görgül olarak sınanmış, göz-izleme sisteminden elde edilen veriler, genel olarak birinci çalışma sonuçlarını destekler yönde bulgular sağlamıştır. Bölüm III kapsamında yürütülen üçüncü çalışmada, eşleşme stratejileri kuramı temelinde, erkek katılımcıların kendilerine sunulan farklı fiziksel özelliklere sahip kadın figürlerine yönelik eşsel tercihleri ile kadın katılımcıların erkeklerin eşsel tercihlerine ilişkin tahminleri incelenmiştir. Bulgular, genel olarak, erkek katılımcıların, hem uzun- süreli hem de kısa-süreli ilişki durumlarında düşük bel-kalça oranına sahip figürlere yönelik olarak daha fazla eşsel tercihte bulunduklarım göstermiştir. Kısa-süreli ilişkiden ziyade, uzun-süreli ilişki durumunda kadın katılımcıların, erkeklerin tercihlerine ilişkin tahminlerinde daha etkili oldukları bulunmuştur. Dördüncü çalışmada, menstural döngünün bir fonksiyonu olarak, kadın katılımcıların figürlere ilişkin değerlendirmelerindeki değişmeler, cinsiyet-içi rekabet temelinde incelenmiştir. Bulgular, mensturasyon ve yumurtlama evrelerinde cinsiyet-içi rekabet düzeylerinde bir artışa işaret etmiştir. Son olarak, Bölüm IV, yapılan çalışmalara ilişkin bulguların ilgili literatür çerçevesinde tartışılmasına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
Summary With four studies the adaptive significance of waist-to-hip ratio in female physical attractiveness was examined. The manuscript was divided into four main parts. Part I was allocated for documenting of the relevant literature. Part II included two studies. In the first study, the participants rated three dimensionally prepared twelve female figures with different waist-to-hip ratio and body weights for their some physical, psychological and social chracteristics. The findings of the first study indicated that the participants made their judgements mainly on the basis of the waist-to-hip ratios, rather than the body weights. The second study was carried out to examine the data obtained in the first study by employing an eye-tracking system. As result, the eye-tracking data emprically validated the findings of the first study. Part III included two studies. In the first study, male participants' long-term and short- term mate preferences on the basis of the physical attributes of the female figures, and in turn, female participants' estimations of men's mate preferences were examined. The results indicated that the male participants preferentially chose the figures with lower waist-to-hip ratios as the mates in both of the mate selection conditions. On the other hand, the female participants estimated males' long-term mate preferences more effectively than they did their short-term mate preferences. The second study of the Part III was designed to examine the changes of the female participant's attractiveness ratings for the female figures as a function of the phase of their menstrual cycle. Their ratings were evaluated in the context of intrasexual competition in women. The results of the second study suggested that the females used some stigmatizing strategies to compete against their rivals in their menstrual and ovulatory phases more effectively than they did in proliferative and secretory phases of their menstrual cycle. In the Part IV, the findings of the present research was discussed under the illumination of the relevant literature.