Fiziksel çekiciliğe ilişkin değerlendirmelerde bel-kalça oranının adaptif önemi
- Tez No: 190127
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAKAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Sunulan araştırmada işe koşulan dört çalışma ile kadının fiziksel çekiciliğineilişkin değerlendirmelerde, bel-kalça oranının adaptif önemi incelenmiştir. Araştırmadört bölümden oluşmuştur. Bölüm I'de ilgili literatür çerçevesinde çalışmanınproblem alanı tanımlanmış, çalışma amaçları belirlenmiştir. Bölüm II'de yürütüleniki çalışmanın ilkinde, katılımcıların farklı bel-kalça oranı ve vücut ağırlıklarınasahip, 12 kadın figürüne ilişkin bir dizi özellik temelindeki değerlendirmeleriincelenmiştir. Çalışma bulguları, katılımcıların değerlendirmelerini daha çok bel-kalça oranı boyutunu esas alarak yaptıklarını ortaya koymuştur. İkinci çalışma ile,birinci çalışma bulguları, geliştirilen bir göz-izleme sisteminden yararlanılarakgörgül olarak sınanmış, göz-izleme sisteminden elde edilen veriler, genel olarakbirinci çalışma sonuçlarını destekler yönde bulgular sağlamıştır. Bölüm IIIkapsamında yürütülen üçüncü çalışmada, eşleşme stratejileri kuramı temelinde, erkekkatılımcıların kendilerine sunulan farklı fiziksel özelliklere sahip kadın figürlerineyönelik eşsel tercihleri ile kadın katılımcıların erkeklerin eşsel tercihlerine ilişkintahminleri incelenmiştir. Bulgular, genel olarak, erkek katılımcıların, hem uzun-süreli hem de kısa-süreli ilişki durumlarında düşük bel-kalça oranına sahip figürlereyönelik olarak daha fazla eşsel tercihte bulunduklarını göstermiştir. Kısa-süreliilişkiden ziyade, uzun-süreli ilişki durumunda kadın katılımcıların, erkeklerintercihlerine ilişkin tahminlerinde daha etkili oldukları bulunmuştur. Dördüncüçalışmada, menstural döngünün bir fonksiyonu olarak, kadın katılımcıların figürlereilişkin değerlendirmelerindeki değişmeler, cinsiyet-içi rekabet temelindeincelenmiştir. Bulgular, mensturasyon ve yumurtlama evrelerinde cinsiyet-içi rekabetdüzeylerinde bir artışa işaret etmiştir. Son olarak, Bölüm IV, yapılan çalışmalarailişkin bulguların ilgili literatür çerçevesinde tartışılmasına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
With four studies the adaptive significance of waist-to-hip ratio in femalephysical attractiveness was examined. The manuscript was divided into four mainparts. Part I was allocated for documenting of the relevant literature. Part II includedtwo studies. In the first study, the participants rated three dimensionally preparedtwelve female figures with different waist-to-hip ratio and body weights for theirsome physical, psychological and social chracteristics. The findings of the first studyindicated that the participants made their judgements mainly on the basis of thewaist-to-hip ratios, rather than the body weights. The second study was carried out toexamine the data obtained in the first study by employing an eye-tracking system. Asresult, the eye-tracking data emprically validated the findings of the first study. PartIII included two studies. In the first study, male participants? long-term and short-term mate preferences on the basis of the physical attributes of the female figures,and in turn, female participants? estimations of men?s mate preferences wereexamined. The results indicated that the male participants preferrentially chose thefigures with lower waist-to-hip ratios as the mates in both of the mate selectionconditions. On the other hand, the female participants estimated males? long-termmate preferences more effectively than they did their short-term mate preferences.The second study of the Part III was designed to examine the changes of the femaleparticipant?s attractiveness ratings for the female figures as a function of the phase oftheir menstrual cycle. Their ratings were evaluated in the context of intrasexualcompetition in women. The results of the second study suggested that the femalesused some stigmatizing strategies to compete against their rivals in their menstrualand ovulatory phases more effectively than they did in proliferative and secretoryphases of their menstrual cycle. In the Part IV, the findings of the present researchwas discussed under the illumination of the relevant literature.