Bridging the gap between David Hume's and Immanuel Kant's theories of morality
David Hume ve Immanuel Kant'ın ahlak teorilerinin arasında köprü kurulabilmesi
  1. Tez No: 162751
  2. Yazar: TUĞRUL ÖZKARACALAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜROL IRZIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
KISA ÖZET David Hume ve Immanuel Kant' in Ahlak Teorilerinin Arasında Köprü Kurulabilmesi Tuğrul Özkaracalar Ahlaki davranışı motive etmede akim rolü üzerinde David Hume ve Immanuel Kant'ın arasındaki tartışma gerçekte etik'in nesnel ya da öznel olup olmadığının tartışmasıdır. Söz konusu tartışma meta-etik'in en önemli sorunlarından biri olmaktadır. David Hume ve Immanuel Kant'ın eserlerinin yanında, iki düşünürün bu tartışması üzerinde fikir yürütmüş diğer yazarların yazdıklarını incelediğimde her ne kadar söz konusu tartışma tam bir sonuca bağlanmamış olsa da, günümüzde tartışmayla ilgili sorunların -Peter Singer'in belirttiği gibi- eskiye oranla artık daha iyi anlaşılabildiğini gördüm. Üstelik görüşler arasında bir yakınlaşmanın işaretleri de farkedilmekteydi. Böylelikle araştırmalarımı derinleştirdim ve Aristoteles 'in ahlak teorisiyle ahlaki gerçekçilikte ilgili metinlerde söz konusu yakınlaşma için önemli ipuçları keşfettim. Aristoteles'e göre arzularımız mutlaka akılsızca ve gelişigüzel olmak zorunda değildirler; önümüzdeki seçenekler hakkında yapacağımız bir düşünme sonucunda dönüştürülebilirler. Bu, arzularımızın akıl yürütme tarafından geliştirilmesi anlamına gelir. Sorumlu insan davranışı, ruhun bütün kuvvetlerinin ortak çalışmasına dayanır. Öte yandan moral gerçekçilik de arzu temelli ve akıl temelli teoriler arasında bir yakınlaşmayı idealize edilmiş arzular yardımıyla önermekte ve Hume ile Kant arasındaki tartışmaya da uygun bir çözüm bulur gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bridging the Gap Between David Hume's and Immanuel Kant's Theories of Morality By Tuğrul Özkaracalar The debate between David Hume and Immanuel Kant on the role of reason in motivating moral actions is a dispute concerning whether ethics is objective or subjective. This dispute is one of the important issues in metaethics. By reading and examining the works of Hume and Kant as well of some other authors who have discussed the debate between those two thinkers, I found that although the dispute concerning whether ethics is objective or subjective has not been resolved, nowadays the issues are, as Peter Singer says, understood by philosophers better than they were before, and there are even some signs of a convergence of their opinions. So I deepened my research and discovered that both in Aristotle's moral theory and works about moral realism, there were some very important clues for such a convergence. Aristotle's point is that as human beings our desires need not be mindless and random, but can be transformed by thinking into choices, that is desires informed by deliberation. Responsible human action depends upon combining all the powers of the soul: perception, imagination, reasoning and desiring. Moral realism, on the other hand, seems to make a fitting conclusion to the debate between Hume and Kant suggesting a possible convergence between desire-based and reason-based theories by the help of its notion of idealized desires as reasons for action. IT