Yerel yönetimlerde insan kaynakları yönetimi
Human resources management in local governments
- Tez No: 162766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Değişen dünya koşullarında insan ihtiyaçları da giderek artmakta ve çeşitlenmektedir. Bu artan ve çeşitlenen ihtiyaçları karşılamak için var olan örgüt sayısı ise günden güne artmaktadır. Bunun yanında teknoloji ve bilimdeki ilerlemeler ile iletişim ve ulaşım kolaylığının da sağlanması örgütler ve ülkeler arasındaki yoğun rekabet ortamını beraberinde getirmiştir. Gerek örgütler gerekse ülkeler günümüzde içinde bulundukları yoğun ve kıyasıya rekabet ortamında sahip oldukları üretim sınırlarını zorlayabilmek için, insan kaynağının yeteneklerini geliştirmenin ve işe koşmanın gerekliliğini daha çok hissetmektedirler. Bu nedenle üretim faktörleri içinde önemli yere sahip olan işgücünün yönetimi önem kazanmıştır ve insan öğesi yönetimin merkezi öğesi olmaya başlamıştır. Bu gelişmelerin ışığında Dünya da ve Türkiye'de birer yerel yönetim örgütü olan belediyelerin sunduğu hizmetlerde giderek değişmekte ve artmaktadır. Ve insan öğesinin giderek önem kazandığı çoğunlukla kabul edilen bir gerçektir. Belediyelerin kendisinden beklenen hizmetleri etkili ve verimli olarak yerine getirmeleri çalıştırdığı insan kaynağının niteliğine bağlıdır. Bu nedenle Belediyelerde İnsan Kaynaklan Yönetimi stratejik bir önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
In changing world conditions, human needs have been increasing and becoming varied gradually, too. The number of the organizations is increasing in order to provide these increasing and varying needs. Meanwhile with the developments in technology and science, being provided of easiness of transportation and communication also have brought intensive competitive atmosphere between the countries and the organizations.. Either countries or the organizations have been feeling the necessities of developing the capabilities of human resources and making them do job to be able to force the production limits, which they have in an intensive and relentless competitive atmosphere nowadays. Thus, labor administration, which has got an important place in production factors, has gained great importance, and human element has begun the central element of the administration. In the light of these developments, either in the world and in Turkey, the services served by the municipalities which are accepted as local governments, have been changing and increasing gradually. And, gaining importance of human element constantly is a reality which is usually accepted.. Being earned out the expected services effectively and productively by the municipalities depends on the quality of the human resources, which the municipalities have them work. So that, the administration of Human Resources in Municipalities has gained great strategic importance.