Türkiye'de enflasyona karşı izlenecek para politikalarında nominal çapaların olası rolü
Possible impact of nominal anchors on monetary policy against inflation in Turkey
- Tez No: 162767
- Danışmanlar: PROF.DR. ASLAN EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı Türkiye Ekonomisi için fiyat istikrarım sağlamada en uygun nominal çapayı bulmaktır. 2000 yılında TCMB bugüne kadarki en ciddi anti- enflasyonist programı ortaya koymuş ve programı bir nominal çapa olan sabit döviz kuru politikasına dayandırmıştır. Ancak program daha yılım doldurmadan kriz ile sonuçlanmıştır. Krizden sonra TCMB izlediği sabit döviz kuru politikası nedeniyle çok eleştirilmiştir. Ancak nominal çapaların başarılı olabilmesi için uygun ekonomik ortamın oluşup oluşmadığına kimse değinmemiştir. Bu çalışmada da nominal çapa uygulamasının başarılı olabileceği ekonomik durum ortaya konularak, Türkiye Ekonomisi için en uygun nominal çapa araştırılmıştır. Çalışmada, dışa açık, para ikamesi yaygın ve pasiflerin dolarizasyonunun yaşandığı bir ülkede fiyat istikran için en uygun nominal çapa olarak döviz kuru varlığım koruduğu sonucuna ulaşılmıştır. Abstract The main goal of the study is to determine the most appropriate nominal anchor for price stability in the Turkish economy. CBRT has used the most serious anti-inflationist program in 2000, and maintained this program with fix exchange rate, which is a kind of nominal anchor. Unfortunately, the program ended up with failure before it completed a full year due to economic crises in the economy. After crises the CBRT has been critisized because of fix exhange rate use, however none has mentioned necessary conditions for anhors to be succesful. For this reason, this study analyzes economic conditions needed for a nominal anchors to be successful and determines the best nominal anchor for the Turkish economy. The study concludes that exchange rate is the most appropriate nominal anchor for an open country experiencing monetary substitution and dollarization in its passives such as Turkey.
Özet (Çeviri)