Lügat-ı Halîmî (inceleme-metin)
Lugat-ı Halimi (research-text)
- Tez No: 162777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu çalışma, Fatih Sultan Mehmed (1451-1481) ve II. Bayezid (1481-1512 ) döneminde, Lütfullah Halîmî adıyla bilinen Lütfullah b. Ebû Yûsuf el-Halîmî'nin, manzum olarak yazdığı meşhur Bahru 'l-ğarâib adlı eserinin yine kendi tarafından yapılan Lügat-i Halîmî adlı Farsça-Türkçe mensur sözlüğünün incelenmesini konu almaktadır. XV. yy' m sonlarında yazılan Lügat-i Halîmî, döneminin Farsça ve Türkçe kelimelerin zenginlik ve çeşitliliğini gösterir. Bu açıdan Lügat-i Halîmî, kültürel bir mirastır. Kendinden sonra yazılan daha kapsamlı pek çok sözlüğe kaynaklık yapması, eserin önemini göstermektedir. Bu çalışma, biri inceleme ve diğeri de metin olmak üzere iki bölümden oluşmuştur. İnceleme bölümünde müellifin hayatı, edebî kişiliği, eserlerinin tanıtımı ve çalışma konumuzu teşkil eden Lügat-i Halîmî ile ilgili bilgiler verilerek; eserin içeriği, üslubu, önemi, kaynaklık niteliği ve faydalandığı kaynaklan, yazma nüshaları, nüshaların değerlendirilmesi, karşılaştırılan nüshaların özellikleri, çalışmada izlenen yöntemler ve imlâ kuralları açıklanmıştır. İkinci bölümde ise Lügat-i Halîmî adlı eserin metni yer almıştır. Orijini Arapça harflerle Farsça-Türkçe olan bu metin, Latin harflerle transkrip edilmiş, karşılaştırılan nüshalardaki imlâ farklılıkları ise dipnot şeklinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes the research of the work called Lügat-ı Halımı which was written in the form of Persian-Turkish prose dictionary by Lutfullah b. Ebû Yûsuf el-Halîmî. who is known as Lutfullah Halımı as of the XVth century. At the same time, this work is explanation of the famous work named Bahru 'l-ğarâib, which was written by Lutfullah Halîmî, who lived in the era of Fatih Sultan Mehmed (1444-1446 and 1451-1481) and II. Bayezid (1481-1512). Lügat-ı Halîmî, which was written at the end of the XVth century, shows variety and richness of the words used in that century. From this point of view, it's also a cultural heritage. The importance of Lügat-ı Halîmî, which was a guide for many dictionaries that were written in the following centuries, has become more significant through this study. This study consists of two parts. One of which is a research part and the other is a text. In the first part of this study, the information on author's life, his literary personality, his works, especially Lügat-ı Halîmî is given. In the second part of this study, the text of Lügat-ı Halîmî is given. The text, which is orginally Persian-Turkish script, is written in Latin characters. The discrepancies in the copies compared are shown at the footnote.