Edward Bond'un Bingo adlı oyununda sanatçı toplum ilişkisi
The relationship between artist and society in Edward Bond's Bingo
  1. Tez No: 162778
  2. Yazar: HASAN DAĞIDIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDİNÇ PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ EDWARD BOND'UN BİNGO ADLI OYUNUNDA SANATÇI TOPLUM İLİŞKİSİ Hasan DAĞIDIR Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erdinç PARLAK 2005 - Sayfa: 52 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Erdinç PARLAK Doç. Dr. Mehmet TAKKAÇ Yrd. Doç. Dr. Fikret ARARGÜÇ Çağdaş İngiliz oyun yazarlarından Edward Bond (1934-)'un ele alıp işlediği değişik konular arasında yazar ve toplum ilişkisi de önemli yer tutar. Oyunlarında yazarın topluma karşı görevleri üzerinde dururken aynı zamanda yazarların tutarlı kişiler olarak toplumun sorunlarına değinmeleri gereğini de vurgular. Bu çalışmamızın amacı Edward Bond'un Bingo oyununda sanatçı toplum ilişkisini incelemektir. Oyunda karşımıza çıkan olayları incelemeden önce giriş bölümünde sanat ve sanatçı tanımlamaya çalışarak yetkin bilim adamlarının konuyla ilgili görüşlerine yer verdik. Ayrıca giriş bölümünde Lear ve Narrow Road to the Deep North adlı oyunlarına da değindik. Bingo oyununu incelerken Shakespeare' in hayatı üzerinde durarak oyunun gerçek olaylara dayandığını anlatmaya çalıştık. Bond'un asıl amacının tarihi bir figürü kullanarak yazarın topluma karşı görevlerini anlatma amacı güttüğü gerçeği çalışmamızın odaklandığı nokta olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS THE RELATIONSHIP BETWEEN ARTIST AND SOCIETY IN EDWARD BOND'S BINGO Hasan DA?IDIR Supervisor: Assist. Prof. Dr. Erdinç PARLAK 2005- Pages: 52 Jury : Assist. Prof. Dr. Erdinç PARLAK Assoc. Prof. Dr. Mehmet TAKKAÇ Assist. Prof. Dr. Fikret ARARGÜÇ Edward Bond (1934--),one of the contemporary English playwrights, focuses on the relationship between the playwright and the society. He emphasizes that the playwrights must write on the societial problems in a determined and coherent way. This study aims at analyzing the relationship between the playwrights and the society in Bingo, one of Edward Bond's plays. Before examining the events we meet, in his play we tried to define art and artist and dealt with the opinions of specialist scientists on the subject in the introductory part. Moreover, we touched on the plays, Lear and Narrow Road to the Deep North, in the introduction. While handling Bingo, we've tried to indicate that the play is based on real life by mentioning Shakespeare's life. We've also tried to reveal that Bond's fundemental aim is to tell about the duties of the artist in the society by using a historical figure.