Halk Bilgisi Haberleri dergisi (indeks ve seçme yazılar)
Journal of Folklore News (index and selected articles)
- Tez No: 162786
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLAVER DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
“Halk Bilgisi Haberleri Dergisi (İndeks ve Seçme Yazılar)”isimli çalışma, giriş, iki bölüm, sonuç ve kaynaklar kısmından oluşmaktadır. Başta özet, önsöz ve kısaltmalar bulunmaktadır. Giriş bölümünde Türk Halk Bilgisi Demeği ve Halk Bilgisi Haberleri dergisi hakkında bilgi verilmiştir. Dergide bulunan yazılar dört farklı indeks halinde verilmiştir: Kronolojik İndeks, Yazar Adlan İndeksi, Yazı Adlan İndeksi, Konu İndeksi. Daha sonra“Seçme Yazılar”başlıklı bölüm bulunmaktadır. Bu bölüm dergiden seçilen önemli yazılar ile yurt ve dünyadaki folklor etkinlikleri hakkında okuyucuyu bilgilendiren haberleri içermektedir. Araştırmamızla ilgili sonuçlar verildikten sonra çalışmaya bir de bibliyografya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This theis“Journal of Folklore News (Index and Selected Articles)”, includes an introduction, two chapters, conclusion and sources. In the beginning, there are an abstract, preface and abbareviation. In introduction part some information about Association of Turkish Folklore and Journal of Folklore News has been given. The articles in the journal, were presented in four different types of index: Chronological Index, Author Index, Article Index, Theme Index. Then comes another part titled“Selected Articles”. This section consists of some important articles selected from the journal and also some news informing readers about the folklore activities in the homeland and abroad. After the results of our research had given, also a bibliography had added to the study.