Hisse senedi piyasasında tüketici davranışları ve İstanbul Anadolu yakasındaki uzman tıp doktorları üzerine bir uygulama
Consumer behaviour in stock market and a study on the specialist medical doctors located in the Asian side of the city, investing in the İstanbul stock exchange
  1. Tez No: 162785
  2. Yazar: SEDAT ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR GÜLLÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
VI ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HİSSE SENEDİ PİYASASINDA TÜKETİCİ DAVRANIŞLARI VE İSTANBUL ANADOLU YAKASINDAKİ UZMAN TIP DOKTORLARI ÜZERİNE BİR UYGULAMA Sedat ŞENEL Danışman Prof. Dr. Uğur GÜLLÜLÜ 2005, Sayfa: 121 Jüri : Prof.Dr. Uğur GÜLLÜLÜ Y.Doç.Dr. Sevtap ÜNAL Y.Doç.Dr. Hayati AKSU İnsanlar hayatlarını kararlar üzerine oluşturmaktadırlar. Hayatın her aşamasında verilen kararlar birçok farklı etmenin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Her birey ihtiyaçları doğrultusunda bir tüketicidir. Bu anlamda bireylerin yani tüketicilerin bir ürünü veya hizmeti seçmeleri karışık bir süreç olup, bu sürecin içine dahil olan etmenlerin anlaşılması, satın alma faaliyetlerini daha somut olarak ortaya konulmasını sağlayacaktır. İnsanlar ile ürün veya hizmetin buluştuğu her yer piyasa olarak adlandırılmakla beraber, borsalarda bu piyasaların birer örneğidir. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası bu anlamda tüketicilerin yeni yatırımcıların ürünle yani hisse senedi ile buluştukları bir piyasadır. 1986 yılında faaliyetlerine başlayan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası sermaye piyasasında önemli bir değişim ve yapılanma süreci başlatmıştır. Yatırımcılara çeşitli olanakları sunma, ekonomi içerisinde sermaye birikimini özendirme ve tasarrufların uygun koşullarda etkin yatırımlara dönüştürülmesi fonksiyonunu yerine getirmektedir. Bu çalışmada yatırımcılar birer tüketici olarak ele alınıp tüketicilerin, tüketim kararlarını etkileyen faktörler yani tüketicilerin davranışları incelenmiştir.Birinci bölümde genel anlamda tüketiciler incelenip, tüketicinin davranışı ve etkili olan faktörler incelenmiştir. İkinci Bölümde ise hisse senedi piyasalarının tanımları ile bu piyasalardaki tüketicilerin davranışları ve etkili faktörler incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise tüketicilerin davranışlarını etkileyen faktörleri ortaya koymaya yönelik, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında yatırım yapan İstanbul Anadolu yakasındaki uzman tıp doktorları üzerine yapılan araştırmanın bulguları ve sonuçları yer almıştır. Araştırmada; İMKB'de işlem yapan uzman tıp doktorlarının, iki alt gruba ayrıldıkları, 1nci grubun daha kalabalık, üyelerinin gelir düzeylerinin daha yüksek ve daha profosyonel bir tüketici davranışına sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MASTER THESIS CONSUMER BEHAVIOUR IN STOCK MARKET AND A STUDY ON THE SPECIALIST MEDICAL DOCTORS LOCATED IN THE ASIAN SIDE OF THE CITY, INVESTING IN THE ISTANBUL STOCK EXCHANGE. Sedat ŞENEL Supervisor : Prof. Dr. Uğur GÜLLÜLÜ 2005, Page: 121 Jury : Prof.Dr. Uğur GÜLLÜLÜ Asist.Prof.Dr. Sevtap ÜNAL Asist.Prof.Dr. Hayati AKSU People form their lives based on decisions. At every stage of life, the decisons appear as a result of various factors. Every individual is a consumer in direction to their needs. In this sense, the individual's, in our case the consumers', choice of service or product is a complex process. Understanding the elements is this process will allow the purchasing activities become more clear. Every contact of human and the product is defined as the market, the stock exchange is an example of a market as well. Istanbul Stock Exchange is a market, that is meeting point of the consumer and the product, which are the investors and the stocks. Istanbul Stock Exchange, started its activities in 1986, has initiated a crucial change and restructing process capital market. The Exchange offers several opportunites to the investors, promotes saving of capital, and turns savings into effective investments in the economy. In this study, each investor is considered as a consumer, and the factors that affect their decisions, in other words, consumer behaviour, is explored. In Chapter 1, consumers are analyzed in a general sense. Consumer behavior and the determining factors are explored. Chapter 2 includes the definition of the stock market, consumer behavior and the determining factors in such markets are explored. In the final chapter, Chapter 3, the results and conclusions of research conducted in order to clarify the factors affecting consumer behavior is presented. Research was conducted on the Specialist Medical Doctors located in the Asian side of the city, investing in the Istanbul Stock Exchange. In this research, it is cleared; that the specialist medical doctors, who are investing in the Istanbul Stock Exchange, are divided in two groups and the members of 1st group are more crowded, have a higher income level and more professional consumer behaviour.