A temperature-based, stochastic model of mate-choice with incomplete information and evolving representations
  1. Tez No: 162793
  2. Yazar: ELİF KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ TEKCAN, PROF.DR. CEM SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
KISA ÖZET Eksik bilgi ve evrilen temsilli, sıcaklık-temelli, stokastik bir eş seçme modeli Elif T. Kuş tarafından Bu tez; eş seçme, daha ayrıntılı olarak, populasyon seviyesinde eş seçme davranışlarının, populasyondaki kişilere ait belli bir sayıda altta yatan tercih mekanizmalarından nasıl belirebildiği ile ilgilidir. Eş seçerken kullanılan karar verme mekanizmaları ilginçtir, çünkü rekabet halinde olan itici güç ve kısıtların etkileşimi ile ilgilidir. Daha ayrıntılı olarak, bireyler şunları yapmalıdır: i) olabilecek en iyi eşi bulabilmek, ii) bunu sadece potansiyel adaylar havuzundaki bireyler hakkında sadece kısmi bir bilgi ile yapmak, iii) bunu kısıtlı bir sürede yapmak. Bu tezde, var olan eş seçme modellerinden temelde beş açıdan farklı bir eş seçme modeli geliştirdik. Bu beş özellik sırasıyla şöyle: berimsel sıcaklığı ('computational temperature') seçiciliğin bir ölçüsü olarak içermektedir; her birey için, kişiyi tanımlayan tek boyutlu genel bir eş değeri ('mate value') yerine kişinin çeşitli karakteristikleri için çok boyutlu bir eş değeri ('mate value') vektörü kullanılmaktadır; potansiyel eşler için, o kişiyle ilgili yeni bilgi geldikçe zaman içerisinde değişen akışkan temsili bir yapı uygulanmaktadır; öznel eş değerleri kullanılmaktadır, çünkü eş değeri, tamamen olmasa da, ağırlıklı olarak özneldir; ve belli bir kişinin diğer potansiyel eşlere göre kendi eş değerini ölçen dahili bir ölçme aleti gibi davranan bir öz-saygı (öz-değer, 'self esteem') parametresi içermektedir. Bu kısıtların bağlamında, bu modelin (“Standard modelin”) çeşitli yaşlardaki ilk evlenme oranlan ile ilgili deneysel (ampirik) veriyi, erkek-kadın evlenme yaşı ötelemesini (kadınlar başta erkeklerden daha erken evlenirler), evli çiftlerdeki eş değeri ilintilerini ve evlenme baskısı azaldığında evlenme oram eğrisindeki değişiklikleri nitel (kalitatif) olarak yeniden ürettiğini gösteriyoruz. Simülasyonlar, vmaynı zamanda Standart Model 'i birkaç değişik parametre çeşitlemesiyle (varyasyonla) karşılaştırmak amacıyla koşturuldu. Standard Model' in, gerçek bir ortamda olabilecek durumlarda başarımının (performansının) incelenmesi için belli sayıdaki parametre çeşitlemeleriyle (varyasyonlanyla) karşılaştırılması amacı için de benzetimler (simülasyonlar) koşturuldu. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A temperature-based, stochastic model of mate-choice with incomplete information and evolving representations by Elif T. Kuş This thesis is about mate-choice, specifically, about how population-level mate-choice behavior can emerge from a number of underlying preference mechanisms possessed by the individuals in the population. Modeling the decision making processes involved in mate-choice is interesting because it involves the interplay of a number of competing pressures and constraints. Specifically, individuals must attempt: i) to find the best mate possible, ii) with only partial knowledge of the individuals in the pool of potential candidates, and iii) in a limited amount of time. In this thesis we develop a model of mate-choice that differs with current mate-choice models in five major respects - namely, it incorporates computational temperature as a measure of choosiness: it uses, for each individual, a multi-dimensional vector of mate-value for a variety of characteristics, instead of a single, overall mate-value describing the individual; it employs a fluid representational structure for potential mates that evolves over time as new information about that person becomes available; it uses subjective mate-values. since mate-value is largely, although certainly not completely, subjective (“beauty is in the eye of the beholder”); and it incorporates a self-esteem parameter that acts as an internal gauge measuring the mate value of a particular individual with respect to potential mates. With the context of these constraints, we show that this model (the“Standard”model) qualitatively reproduces empirical data on first-marriage rates at vivarious ages, male-female marriage age shifts (women initially marry earlier than men), mate-value correlations among married couples, and changes in marriage-rate curves when pressure to marry early is decreased. Simulations are also run in which the Standard Model is compared to a number of parameter variations to study its performance under conditions which would be possible in a real environment. vu