Türkiye'de KOBİ'lerin bilişim teknolojilerini kullanımı; Ostim Sanayi Bölges'inde bir araştırma
  1. Tez No: 162792
  2. Yazar: İBRAHİM GÖKHAN SEÇKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Günümüz ekonomik, sosyal, kültürel ve gelişen teknoloji gibi çevresel koşulları nedeniyle, işletmelerin yapı ve işleyişlerinde oldukça önemli değişiklikler olmuştur. Büyük ölçekli işletmeleri bile etkileyecek kadar önemli olan bu değişikliklerden, KOBİ'lerin kendilerini soyutlamaları ve bu değişikliklerden etkilenmemeleri mümkün değildir. İşletmeler, gerek büyük gerekse küçük ölçekli olsun, rekabet ve belirsizliklerin olduğu böyle bir ortamda, hayatta kalabilmek için yaşam mücadelesi vermektedirler. Ekonomideki yeri ve önemi giderek artan KOBİ'ler ülkemizdeki toplam firma sayısının % 99'unu, istihdamın % 61.1 'ini ve toplam katma değerin %27'sini oluşturmaktadır. Ancak, Türkiye'de KOBİ'lerin istihdam ve üretim açılarından ekonomideki önemli yerlerine karşılık, dış ticaretimizdeki payı ne yazık ki % 10'dur. Gelişmiş ülkelerdeki KOBİ'lere bakıldığında ortalamanın % 30 civarlarında olduğu görülmektedir. Dolayısıyla ülkemizdeki KOBİ'lerin ihracatının ve döviz kazandırıcı hizmetlerinin desteklenmesine ihtiyaç vardır. Dünyada ve ülkemizde böylesine bir rekabet ortamı ve firma çokluğu söz konusu iken firmaların farklılaşma ve önde olma isteklerinin bir sonucu olan bilişim teknolojilerinin kullanımı gereği ortaya çıkmıştır. Teknolojide ve iletişim ağlarında meydana gelen ilerlemelerle birlikte yaşanmaya başlanan Bilgi Çağının, önümüzdeki yüzyıl boyunca tüm dünyada yaygınlaşarak gelişmesi beklenmektedir. Günümüzde bilgi evrensel bir ihtiyaca dönüşmüştür, işte tam bu noktada araştırmamızı odaklayıp teknolojinin KOBİ'lerle buluşması gerekliliğine değinerek, KOBİ'lere sağlayacağı faydaları gözler önüne sermeye çalıştık. İşte bunun içindir ki: Uygarlık tarihi içerisinde ticaret ve işletme kavramı ortaya çıktığı günden günümüze değin, ekonomilerin temeli, siyasi istikrarın, rekabetin ve sosyal barışın güvencesi olan KOBİ'lerin günümüz koşullarında ayakta kalabilmek için bilişim teknolojilerini çok iyi şekilde kullanmaları ve de takipçisi olmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Because of present economical, social, cultural and enviranmental conditions such as the developing tecnology, there occurred important changes within the structure and course of enterprises. It is impossible for SME's to abstract themselves and not to be effected from these changes even fot the large_scale enterprises. Whether small or large_scaled, these enterprises struggle for their survival in a competitive climate including such uncerta inties. With it's growing importance more and more, SME's constitute %99 of the total company amount of our country, %61.1 of the employment and %27 of total value added. Homeever in contrast to their importance in Turkey's Economy as matters of employment and production, its share in foreign commerce is only %10. Compared to the SME's at developed countries, the avarage is proved to be approximetaly %30. Consequently our country's SME's exporting and foreign Exchange gainer services are in necessity to be supported. While the point is such a competitive atmosphere and firm majority all over the world and also in our country as a result of companies will to endergo a change and proceed, there appeared the necessity of using information Technologies, come in to existence with the advances in technology and communication network. The information era is expected to become prevalent and continue its development for the point that our research has concentrated upon. We try to mention the cooperation necessity of SME's with technology and the advantages SME's provide. That's why: Within the history of civilization from the time that trade and enterprise concepts emergend, for the survival of SME's which is the assurance of competitive and social peace, political stability and economics basics, they should be the user and pursuer of information technologies. VI