Semi-classical description of spinodal instabilities of asymmetric nuclear matter in a relativistic stochastic model
Asimetrik nükleer maddenin spinodal kararsızlıklarının stokastik relativistik model çerçevesinde yarı klasik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 338457
  2. Yazar: SELEN SAATCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sıcak ve yoğun olan nükleer madde genişler ve soğumaya başlar. Bu sırada, maddenin homojen ama mekanik olarak dengesiz olduğu spinodal bölgeye girebilir. Düşük genlikli yoğunluk dalgalanmaları hızlı bir şekilde büyür ve nükleer çoklu parçalanma denilen nükleer maddenin kümelere ayrılması durumunu oluşturur. Spinodal kararsızlıkların nükleer madde içindeki sıvı-gaz geçişlerine dinamik bir mekanizma sagladığı düşünülmektedir. Bu çalışmada, yük asimetrik nükleer maddenin spinodal dinamiklerini çalışmak için lineer olmayan Walecka Modeli?ne dayanan ortalama alan yaklaşımının stokastik uzantısı kullanıldı. Yoğunluk dalgalanmalarının erken gelişimi ve yogunlaşma bölgelerinin ilk büyüklükleri yarı-klasik limitte incelendi. Sistemin izospin bagımlılığını meydana getirmek için Walecka Modeli?ne aracı parçacık olarak rho mezonu eklendi. Baskın kararsız modların büyüme oranları ve bunlarla ilişkili en kısa büyüme zamanları belirlendi. Sistemin sıcaklık ve izospin asimetrisi bağımlılığını belirtmek için degişik asimetri değerlerinde ve farklı başlangıç koşullarında hesaplar yapıldı. En kararsız aktivite simetrik madde için elde edildi ve sistem nötron bakımından zenginleştikçe bu aktivitenin azaldığı gözlemlendi. Baryon yoğunluğu korelasyon fonksiyonu da iki nokta arasındaki mesafeye bağlı olarak sunuldu ve yoğunlaşma bölgelerinin ilk büyüklükleri belirlendi. Sonuçlar, baskın kararsız modların dağılım bağıntısından elde edilen menzil değerleriyle tutarlı olarak bulundu. Ayrıca, farklı asimetri değerleri için spinodal bölgenin sınırları bulundu ve böylece nükleer maddenin izospin bağımlılığı gözlemlenmiş oldu.
Özet (Çeviri)
A hot and dense nuclear matter expands and cools down. It may enter the spinodal region, where uniform matter is mechanically unstable. Small amplitude density ?uctuations grow rapidly and leads to formation of nuclear clusters, called nuclear multifragmentation process. It is considered that the spinodal instability provides a dynamical mechanism for liquid-gas phase transformation of nuclear matter. In this work, the spinodal dynamics of the asymmetric nuclear matter is studied within the stochastic extension of the relativistic mean ?eld approximation based on a nonlinear Walecka Model. The early growth of the density ?uctuations and the primary size of the condensation regions are investigated in the semi-classical limit. The mediator meson is added to the Walecka model in order to generate the isospin dependence of the nuclear matter. The growth rates of the most unstable modes are determined with the corresponding shortest growth times. In order the specify the temperature and isospin asymmetry dependence of the system, the calculations are implemented for different initial conditions at different asymmetries. The most unstable activity is occurred in the symmetric nuclear matter and decreases as the system becomes richer in neutrons. The baryon density correlation function is also presented as a function of the distance between two space points and the early size of the condensing regions are determined. The results are found to be consistent with the ranges of the dispersion relation for the most unstable modes. Also, the boundary of the spinodal region is evaluated for the cases with different asymmetries and the isospin dependence of the nuclear matter is observed in this way.