Türkiye'de üniversite gençliğinin cep telefon kullanma pratikleri: Ankara ölçeğinde etnografik alan çalışması
- Tez No: 162837
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUTLU BİNARK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, yeni iletişim teknolojilerinden cep telefonlarının üniversite gençliği tarafından gündelik yaşamda kullanım pratik ve biçemleri, sosyal statü, yaşam tarzı ve toplumsal cinsiyetlerin belirlenimlerinin yeniden üretimi ile toplumsal ve kişilerarası etkileri bağlamında, Kültürel Çalışmalar yaklaşımı temelinde incelenmektedir. Tez çalışmasının Birinci Bölümünde, cep telefonu temelinde yeni teknolojilerin iletişim pratiklerine etkisi ve teknoloji tüketiminin kimlik, alışkanlıklar, yaşam tarzında meydana getirdiği dönüşümler yine Kültürel Çalışmalar yaklaşımı çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın ikinci Bölümde ise biri vakıf diğeri devlet üniversitesi olmak üzere iki üniversitenin İletişim Fakültelerinin ikinci sınıf öğrencileri arasında gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, kapalı ve açık uçlu sorulardan oluşan anket uygulaması, daha sonra etnografik alan araştırması bulguları değerlendirilmiştir. Araştırma verileri değerlendirildiğinde tez çalışmasının ana ve yan varsayımları doğrulanmış ve gençlerin gündelik yaşamda cep telefonu kulanım pratiklerine ilişkin önemli bulgular elde edilmiştir. Bu özgün tez çalışması Türkiye'de alanda ilk olup, alana önemli bir literatür katkısı yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the uses of the mobile phones, the latest product of the new communication technologies, within the everyday life of among university students, in the context of reproduction of statute, lifestyle, fashion, and gender were examined from cultural studies approach. In the first chapter, the effects of the new technologies particularly mobile phones on communication practices and identity politics was discussed in the context of cultural studies approach. In the second chapter, the findings of questionnaire and etnographic field study which were carried on the uses practices of the university students was analyzed, and have seen that the main assumptions of this study have been proved. The main assumption of this study is“the uses of mobile phones in everyday life effect the identity politics and the habits of the university students.”And other assumptions have been proved, too. Those are following; mobile phone increase the socialization of youth within everyday life, "messaging practises among youths cause the formation of a new language consists of abbrevations, symbols and daily use of language. The subject of this thesis has not been studied before and this thesis makes an important contribution to the communication studies.