Büyük doğu ben yönde milliyetçilik
- Tez No: 162836
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ ANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
259 ÖZET Tarihsel süreç içerisinde ortaya çıktıktan sonra ekonomik, sosyal, siyasal pek çok alanda önemli değişikliklere kaynaklık etmiş olan milliyetçilik akımı, yapılan akademik çalışmalarda farklı farklı tanımlarla karşımıza çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu farklılık ülkelerin gelişme seviyelerindeki değişik gelişme düzeylerinden doğmaktadır. Gelişmiş ülkelerde, ülkelerin mevcut durumlarını dışa karşı koruma şeklinde kendini gösterebilirken, gelişmekte olan ya da az gelişmiş Üçüncü Dünya Ülkelerinde bağımsızlıklarını korumak ya da gelişme düzeyini yakalamak adına yol gösterici ideoloji olarak görülebilmektedir. Dışa karşı ortak düşman karşısında, aynı toprak parçasını paylaşan, dili, kültürü, dini aynı olan pek çok ortak paydada birleşen insanların ulus-devletini korumak adına yol gösterici olarak milliyetçilik ideolojisinin gelişiminde basın kuruluşlarının önemli işlevleri olmaktadır. Bu ortak paydada birleşen insanların paylaşımlarını kuvvetlendiren, farklı mekanlarda aynı duygularda buluşan insanların aynı mekanı paylaşıyormuşçasına birbirlerine yaklaştırarak siyasal tercihlerini yaparak, siyasal kimlik oluşturmalarında bir nevi okul görevi üstlenmek gibi çok önemli görevleri bulunmaktadır. Siyasal alana katılmayan bireylerden oluşan bir toplumun demokratik yapısından söz etmenin mümkünlüğü yoktur. Basın kuruluşlarının, aynı dili paylaşan insanları farklı görüşleri savunuyor olsalar dahi ortak paydada buluşturarak ülke çıkarlarına hizmet etmeleri sayesinde milliyetçilik ideolojisi kendine önemli destek bulmaktadır. Büyük Doğu ve Yön dergisi, milliyetçilik kavramına farklı siyasal görüşleri çerçevesinde farklı açılardan yaklaşan kuruluşlar olarak, yayınlandıkları dönem Türkiye'sinde siyasal alanda okurlarını bilgilendirmiş çok önemli dergilerdir. Yayınlandıkları dönem dışında da hala adından söz ettiren ve kuşaklar boyu savundukları görüşler takip edilen bu dergiler, Türkiye'nin gelişiminde gerek muhalefet olarak gerekse ülke gelişimine, okurlarını bilgilendirerek siyasal alana katılımlarını sağlamak adına önemli görevler üstlenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
260 ABSTRACT The movement of nationalism, which became a source for important changes in many fields such as economic, social and political fields after it emerged within the historical process, appears before us under various definitions in the academic researches made. This variety appearing results from the variety in the development levels of countries. While, in the developed countries, it can display itself as protection of the existing situations of the countries against external effects, in the developing or underdeveloped Third World Countries it can be seen as the guiding ideology for the purpose of protection of the independence or keeping up with the level of development. In the development of the ideology of nationalism as a guidance for the purpose of protection of the people who, before a joint enemy against the external effects, share the same land, whose language, culture, religion is the same and who unite on several common denominators, the media organizations have important functions. They have several important roles such as reinforcing the sharing of such people uniting on this common denominator, approximating the people who meet on the same feelings in different places as if they were sharing the same place, determining their political choices and thus they act as a kind of school in forming people's political identities. It is impossible to mention about the democratic structure of a society consisting of individuals that do not participate in the political arena. Due to the fact that the media organizations make people, who share the same language meet on the common denominator even if they argue for different views and thus serving for the interests of the country, the ideology of nationalism find an important support. The journals Büyük Doğu and Yön, as organizations handling the concept of nationalism in accordance with their differing political views, are very important journals that informed their readers in Turkey of the period when they were published in relation to the political arena. These journals, which are still talked about after their publication has been ceased and261 whose views were followed throughout generations, undertook important tasks in the development of Turkey both as opposition and by informing their readers and making them participate in the political arena. }