İttihat ve Terakki Cemiyeti ve dönemi düşünce yapısının Cumhuriyet üzerine tesirleri
- Tez No: 162841
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 745
Özet
ÖZET Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti dönemi, son dönem Türk tarihi üzerine gerek fikrî, gerek siyasî, gerek sosyal, gerekse iktisadî açıdan son derece önemli tesiri olan bir dönemin adıdır. Çalışma; Osmanlı İttihat ve Terakki Cemiyeti ve dönemi düşünce yapısının Türkiye Cumhuriyeti 'nin teşekkülündeki tesirleri üzerinedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin hangi fikri temeller üzerinde yükseldiği, kişi ve kurum devamlılığının olup olmadığı meselesi çalışmanın konusudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Osmanlı îttihat and Terakki Cemiyeti, era is the nano of the period which had ideological, politicial as well as social and economical effect on the latest Turkish history period. This work is on the ideolojical structure of Osmanlı İttihat and Terakki Cemiyeti and its effection the foundation of the Republic of Turkey. It's aim is about on which bases did the Turkish Republic was founded and whether the person and institution constinuty takes place. 11