İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kadın Algısı (Selma Rıza örneği)
The example of Selma Riza in the framework of women's perception in the union and progress society
- Tez No: 548288
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE FATMA ŞIVGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
İttihat ve Terakki Cemiyeti hem Osmanlı Tarihi'nin hem de Türkiye Cumhuriyeti Tarihi'nin inceleme alanına giren ve genellikle siyasi yönüyle ele alınan bir oluşum olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak, bu cemiyet siyasi tarihimizin seyrini değiştiren bir yapı olmasının yanı sıra oldukça güçlü fikri temellere sahiptir. Genelde toplumsal sorunların tamamına özelde ise kadın sorununa sahip olduğu bu sağlam fikir yapısı çerçevesinde yaklaşan cemiyet,her fırsatta kadınların toplumsal yaşama daha çok dâhil olmaları gerektiğini vurgulamıştır. Cemiyet üyeleri yayınladıkları yazılarla, kadın derneklerine verdikleri desteklerle ve iş hayatında kadın çalışmacıları arttırmak adına yaptıkları çalışmalarla söylemlerinde ne kadar samimi olduklarını göstermişlerdir. İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin liderlerinden Ahmet Rıza Bey'in kız kardeşi Selma Rıza Hanım'ın mücadelesini İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin kadın algısı doğrultusunda ele alan bu çalışmada; dönemin düşünce yapısında kadının konumu ve özellikle de İttihat ve Terakki Partisi'nin yönetimi altındaki Osmanlı Devleti'nde bu konuda yapılan çalışmalar somut örneklerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Committee of Union and Progress, both within the Republic of Turkey's Ottoman history and history often emerges as a study area and discussed the political aspects of formation. However, this community has a very strong intellectual foundation as well as a structure that changes the course of our political history. In general, the community approaching the social problems in particular within the framework of this sound idea structure, in which the women have a problem, emphasized that women should be more involved in social life at every opportunity. The members of the association showed how sincere they were in their statements with the works they published, the support they gave to the women's associations and the works they carried out in order to increase the female workers. In this study which deals with Ahmet Rıza Bey's, leader of the Committee of Union and Progress, his sister Selma Rıza Hanım's struggle in the direction of women's perception of society. The position of women in the thought structure of the period and especially the studies carried out in the Ottoman Empire under the administration of the Party of Union and Progress Party were evaluated with concrete examples.