İttihat ve Terakki Cemiyeti ve II. Meşrutiyet Dönemi (1908-1918)'nin düşünce yapısı
- Tez No: 140098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE ŞIVGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
268 ÖZET XlX.yy.i XX.yy.a bağlayan süreçte Osmanlı Devleti'nin kaderine en büyük etki Jön Türk hareketini temsil eden İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından gerçekleşmiştir. Bu örgütün kuruluşundaki amaç, her ne kadar II. Abdülhamit'in uyguladığı baskıcı rejimi yıkmak ise de, geçirdiği evre boyunca sadece istibdat yönetimine son vermekle kalmamış Osmanlı Devleti'ni; yönetim, kültür, hukuk ve ekonomik alanda değişikliklere sürüklemiştir. Cemiyet, ilk başlangıçta Osmanlı imparatorluğu'nun çok uluslu yapısına dayanarak Osmanlıcılık politikasını uygulamaya çalışmıştır. Fakat bunda başarılı olamayınca II. Abdülhamit'ten devir aldığı İslamcılık politikasını, Türkçü düşünce ile yorumlayarak bir Türk - İslâm politikası geleneği oluşturmak istemiştir. II. Meşrutiyetin ilânını sağlayan İttihat ve Terakki Cemiyeti, Meşrutiyetin sağladığı özgürlük ortamında düşünce alanında ve siyasal alanda pek çok tartışmanın yapılmasına izin vermiştir. Bu nedenle, II. Meşrutiyetin ilân edilmesini sağlayan İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin nasıl kurulduğu, hangi fikirleri taşıdığı ve ülkeyi kurtarmak için neler yaptığı büyük bir önem taşımaktadır. Tezin genelinde ittihat ve Terakki'nin bazen Osmanlıcılığı, bazen İslamcılığı, bazen de Türkçülüğü neden savunduğu, İttihat ve Terakki'yi bu davranışlara iten nedenlerin neler olduğu ele alınmıştır. II. Meşrutiyetin özgürlükçü ortamında tartışılan pek çok düşünce daha sonra kurulacak olan Türkiye Cumhuriyeti'nin temeline bir katkı niteliği taşımıştır. Bu nedenle II. Meşrutiyet dönemi, Türkiye Cumhuriyeti'nin oluşumunun hazırlık aşaması olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
269 SUMMARY İttihat and Terakki Organization“ which represents the Young Turk movement had the greatest influence on the destiniy of Ottoman Empire in the turn of the 19th century. Although the main goal of İttihat and Terakki was to demolish the despot regime of 2nd Abdulhamid it also initiated many governmental, cultural, judicial and economical changes within the empire. At the beginning, the party attempted to pursue Ottomanism policy depending on the multinational structure of Ottoman Empire. Since this endeavour was a failure they tried to constitute a Turkish-Islamic politics by interpreting the Islamism policy taken from 2nd Abdulhamid in the light of ”Panturkizm“ thought. ittihat and Terakki Organization which gave rise to the declaration of the Constitution II allowed political and ideological discussions in the liberal atmosphere the Constitution II. Therefore how İttihat and Terakki was founded, what ideology they pursued and what they performed to reconstitute the country has great significance. The main topic dealt with in the thesis is the motivation of İttihat and Terakki to defend Ottomanism, Islamism and ”Panturkizm“ at different times of its existence. The ideas discussed in the liberal environment the Constitution II contributed to the foundation of Turkish Republic. Thus, the Constitution II period should be regarded as the preperation stage of the formation of Turkish Republic. 0^,elV» -^v ”“!”-itf