Eyyûbî Devleti teşkilâtı
- Tez No: 162851
- Danışmanlar: PROF.DR. KÂZIM YAŞAR KOPRAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 411
Özet
390 ÖZET Bu çalışmamızda 1174-1250 seneleri arasında Mısır, Suriye, Yemen ve Güneydoğu Anadolu'nun bir kısmında hüküm süren Eyyübi Devleti'nin teşkilâtı konu edilmiştir. Konuya giriş mahiyetinde olmak üzere, önce, özet bir şekilde, Eyyübi Devleti tarihi siyasî ağırlıklı olarak anlatılmış, daha sonra merkez ve taşra teşkilâtı ile divânlar hakkında bilgi verilmiştir. Merkez teşkilâtı incelenirken hükümdar, hâkimiyet telâkkisi; hükümdarın salâhiyetleri, hâkimiyet alâmetleri ve saray görevlileri (resmî ve husûsî) hakkında teferruatlı bilgi verilmiştir. Merkez Teşkilâtının önemli unsurlarından olan Divânlar kısmında ise başta devletin her türlü resmî yazışmalarının yapıldığı İnşâ Divânı olmak üzere vergiler ve şâir mâlî işlerin yürütüldüğü Mâliye Divânı, her türlü askerî işlerin görüşüldüğü Ordu Divânı ve son olarak da Adliye ve Berîd Teşkilâtı incelenmiştir. Taşra teşkilâtını incelerken Eyyûbî hanedanına mensup emîrlerin idare ettiği büyük vilâyetler; vilâyet görevlileri ve bunların vazifeleri konusunda kaynaklardaki teorik bilgi ve bunun uygulamaya yansıması üzerinde durulmuştur. Bütün bu araştırma ve incelemelerimiz bize, Eyyûbî Devlet Teşkilâtı'nın Büyük Selçuklu devlet teşkilâtıyla büyük benzerlikler ve hattâ ayniyet gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Esasen, bugüne kadar umûmî eserlerde teferruatlı çalışmalara dayanmaksızın bir hüküm olarak İfâde edilen bu husus, devrin kaynaklan incelenmek suretiyle elle tutulur gözle görülür bir şekilde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
39İ ABSRACT İn this study, the formation of Eyyubi State, sovereigned Egypt, Syria, Yemen and some parts of south-east Anatolia between 1174-1250, is examined. The history of Eyyubi State, heavily in political terms, and then the information about the organization of the Capital and provinces are given, in summary, in the introductory section. The detailed information about the Sovereign; supreme power, authority of the ruler, competency and indications of sovereignty, Court officials (public and private) were ail considered in the examination of the organization of the Capital The tbeoric information about, the big provincial states ruled by Nobles (Princes) of Eyyubi Dynasty, province officials and their duties, and the executive functioning was evaluated in Province organization section. in Chancery of State Chapter, starting primarily from the Construction Council in which all the state correspondence is realized, Financial Council, taxes and other fiscal works are executed. Army Council, all the military issues are determined, and finally the organizations of Justice and postal services were examined. The researches in this study bring out that there was immense similarities and even sameness between the formation of Eyyubi State and the Great Seijucian State. This result, in essence, as a judgment is supported by the sources and references of the documents of the time, without consulting the general works about the subject.