Uluslararası politikada uluslararası sivil toplum kuruluşları (NGO) nin rolü: Uluslararası Ceza Mahkemesi örneği
  1. Tez No: 162881
  2. Yazar: MUSTAFA DIRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ'ER TÜRKÖNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
100 Özet: Bu çalışmada, hükümet-dışı kuruluşların uluslararası politikadaki rolleri incelenmektedir. Geçtiğimiz son 20-30 yılda uluslararası sistemde, sistemin aktörleri, aktörlerin temel amaçları ve bu aktörlerin sistemin diğer birimleri karşısındaki kabiliyetleri açısından gözle görülür bir değişiklik yaşandı. Bu süreçte ulus-ötesi şirketlerden, hükümet-dışı kuruluşlara kadar uzanan aktörlerin yükselişine de şahit olundu. Hükümet-dışı kuruluşlar insani yardım operasyonlarından, BM Zirvelerine kadar hemen her yerde karşılaşılan uluslararası politikanın tam katılımcıları konumuna yükseldiler. Hükümet-dışı kuruluşların ayrıca BM sistemi içerisindeki rolü de II. Dünya Savaşından bu yana gelişti ve hükümet-dışı kuruluşlar uluslararası kararların ve uluslararası hukukun oluşumunu etkilemeye başladılar. Bu çalışmada hükümet-dışı kuruluşların uluslararası hukuk oluşumuna katkıda bulundukları ve çıktıyı başarılı bir şekilde etkilemeyi başardıkları Uluslararası Ceza Mahkemesinin kuruluşu hükümet-dışı kuruluşların rolü bakımından örnek olay olarak seçilmiştir. 1998 yılında imzalanan Roma Antlaşmasıyla kurulan Uluslararası Ceza Mahkemesi de hükümet-dışı kuruluşların yoğun çabalarının da katkısıyla kuruldu. Hükümet-dışı kuruluşlar, gerek antlaşma öncesindeki 3 yıl boyunca, gerek Roma Konferansı sırasındaki faaliyetleriyle Roma Antlaşmasını etkilemeyi başardılar. Sonuçta, ortaya hükümet-dışı kuruluşların katkısı olmaksızın olacağından çok farklı bir Antlaşma metni çıktı.
Özet (Çeviri)
101 Abstract: In this thesis the role of NGO's in international politics is examined. In international system in recent 20-30 years there has been a significant change in the context of the actors of the system, the main objectives of the actors and the capabilities of the actors against the others. In this process the world has witnessed the rise of the actors ranging between transnational companies to NGO's. NGO's have promoted as the fully participant of international politics in nearly all areas from humanitarian aid operations to even UN summits. The position of NGO's also in UN system has improved since the Second World War and the NGO's start to affect the formation of international resolutions and international law. In this thesis the formation of international criminal court has been selected as the case study for the role of NGO's due to the contribution of NGO's in international law and the successful effect of NGO's on the outcome of Conference in Rome. The formation of International Criminal Court by the Rome Statute signed in 1998 also formed with contribution of the intensive affords of NGO's. The NGO's succeeded to affect the Rome Statute with the activities starting three years before the Conference and continued during the negotiations. Finally a text has been created that would be really different from the current one without the contributions of NGO's.