Oyun teorisi ile optimum portföy modeli seçimi ve İMKB'de bir uygulama
  1. Tez No: 162882
  2. Yazar: BİRSEN KESKİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENOL ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
90 ÖZET Bireysel tasarrufların yatırımlara dönüştürülmesi finansal piyasalar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Piyasalar birçok sosyo-ekonomik değişkenin etkisi altındadır. Bu piyasalarda karar verici, firma ya da bireylerin aldıkları iktisadi kararlar, birbirinin sonucunu etkileyen etkileşimli kararlardır. Etkileşimli karar almaya yönelik, riski minimize eden temel matematiksel yaklaşımlardan birisi oyun kuramıdır. Oyun kuramını diğer yöntemlerden ayıran en önemli özellik, oyunlarda birden fazla sayıda karar vericinin karmaşık faydalarının rekabetinin incelenmesidir. Bu durum, oyunların yöneylem araştırmasında önemli bir yer almasını sağlar. Bu çalışmada, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında seçilmiş hisse senetlerinden minimum risk düzeyinde maksimum getirili portföy oluşturma problemi doğaya karşı oynanan iki kişilik sıfır toplamlı bir oyun olarak düşünülebilir. Oyunda taraflardan biri gelirini maksimize etmeye çalışan yatırımcı, diğeri ise İMKB yani doğadır. Piyasa bu dönemde elindeki sonsuz sayıdaki stratejiden herhangi birini oynayarak hisse senetlerinin ilgili dönemdeki değerini belirlemektedir. Bu durumda yatırımcının stratejileri, elindeki fonun ne kadarını hangi hisse senedine yatırmak olarak sınırlandırılabilir. İMKB 30 Endeksinde işlem gören 29 adet hisse senedi çalışma kapsamına alınmıştır. Modelde yatırım dönemi bir ay olarak düşünülmüş ve 2000-2004 yılları çalışma kapsamına dahil edilmiştir. Oniki aya ilişkin ödemeler matrisi doğrusal programlama modeline dönüştürülerek, beş yıllık verilerden hareketle yatırımcının maksimum getiriyi veren portföyü elde edilmektedir.
Özet (Çeviri)
91 ABSTRACT That personal savings are transformed into investments is fulfilled via financial markets. Markets are under the effect of a lot of socio-economic variables. The economic decisions the decision-maker, company or individuals take are the interactive ones which have the influence on the results of each one's. One of the basic mathematical approaches minimizing the risk and aiming at deciding interactive decisions is the game theory. The most important feature distinguishing the game theory between the others is that the competition of complex benefits of decision-makers, more than one, is examined in these games. Therefore, the game theoretical approach constitutes a substantial part of operation's research. In this study, the problem of billfold-formation chosen by Istanbul Stock Exchange (ISE) with maximum income at minimum risk may be considered as two-person, zero-sum game played against the nature. One of the sides is the investor making effort to maximize its income; the other is the nature itself. Market identifies its value of stocks it has performing any of the infinity strategies in this time. Consequently, the strategy of the investor is likely to be restricted by how much of the fund is invested to which share. 29 shares processed at ISE 30 indexes are contained to the field of the study. The investment period has been considered as a month and 2004-2005 are included to the scope of the study. The billfold which provides the maximum income of the investor is acquired transforming the matrix of the payments related to 12 months into linear programming model.