Mezraa-teleilat demir çağı seramikleri
- Tez No: 162880
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜCEL ŞENYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Mezraa-Teleilat Demir Çağı Seramikleri başlığını taşıyan bu tez çalışmasında, 1999 yılından beri llısu ve Karkamış Baraj Gölleri Altında Kalacak Arkeolojik Kültür Varlıklarını Kurtarma Projesi Kapsamında kazısı sürdürülen Mezraa-Teleilat Höyüğün Demir Çağı seramikleri değerlendirilmiştir. Mezraa-Teleilat'ta gerçekleştirilen kazılar Geç Demir Çağı'na yani Yeni-Babil ve Akamenid dönemlerine tarihlenen arkeolojik kalıntıları ortaya çıkarmıştır. Bu dönemlere tarihlenen seramiklerin analizi dönemin çok iyi bilinmeyen maddi kültürü açısından önemli ipuçları sağlayacaktır. Bu çalışmada Mezraa-Teleilat seramikleri tipolojik yaklaşımın yanı sıra mal grupları açısından da ele alınmıştır. Her iki analiz yöntemi birbiri ile ilişkilendirilerek sonuca gidilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, Iron Age Pottery of Mezraa-Teleilat, analyses Iron Age Pottery of Mezraa-Teleilat, which has been excavated since1999 within the scope of Salvage Project of the Archaeological Heritage of the llisu and Carchemish Dam Reservoirs. Excavations executed at Mezraa-Teleilat revealed Iron Age cultural remains that could be dated to Late Iron Age that is Neo-Babylonian and Achaemenid periods. Analysis of the pottery assemblage of these periods will provide important clues about material culture, which is not known very deeply. Pottery assemblage of Mezraa-Teleilat has been analyzed typologically beside the analysis based on the ware groups. Correlations between these have been made in order to have better understanding.